Home |
Search |
Today's Posts |
![]() |
|
Diabetic (alt.food.diabetic) This group is for the discussion of controlled-portion eating plans for the dietary management of diabetes. |
|
LinkBack | Thread Tools | Display Modes |
Posted to alt.food.diabetic
|
|||
|
|||
![]()
In article >, "Julie Bove" >
wrote: > >> The price I pay very much does matter. You can quote any price you want. > >> But if that's not the price I actually pay then it doesn't matter to me. > >> You say you can get three pounds of apples for 99 cents. Well good for > >> you. I can't. > >> I never can. Not here. > > > > Then I stand corrected. Costco pre-sliced apples cost at least 9 times more > > than whole apples. Thank you for informing me of the right perspective > > What a load of BS! I have already proved you wrong. Costco sliced apples 2.83 per pound, 99cent store whole apples 33 cents per pound. Cost differential: 900% > > So you have a home laboratory? > > I can call or e-mail the manufacturer if I have questions regarding the > safety of whatever the food is for us to eat. and you believe them? Many companies will disclose > "may contains". For instance the sliced apples and baby carrots sold at > Target have a "may contain peanuts" statement because the same company makes > celery with peanut butter. > > We're not stupid. We know how to read labels. We know how to contact > companies if we think we need to. BTW, how do you think I get all those > coupons? based on your persona, by complaining |