Home |
Search |
Today's Posts |
![]() |
|
Diabetic (alt.food.diabetic) This group is for the discussion of controlled-portion eating plans for the dietary management of diabetes. |
Reply |
|
LinkBack | Thread Tools | Display Modes |
|
Posted to alt.food.diabetic
|
|||
|
|||
![]()
I am proving you wrong again. The Costco apples come 8 to a pack and the
price you quoted was wrong. Note that each is a 6 oz. bag. That is far larger than the 2.2 oz single serve bags that the grocery store carries. One box of those apples lasts 2 weeks for us unless my husband is home and goes on an apple kick. Which he does sometimes. And then I'll need another box. http://www.costco.com/Browse/Product...Sp=C&topnav=bd |
Posted to alt.food.diabetic
|
|||
|
|||
![]()
In article >, "Julie Bove" >
wrote: > I am proving you wrong again. The Costco apples come 8 to a pack and the > price you quoted was wrong. Note that each is a 6 oz. bag. That is far > larger than the 2.2 oz single serve bags that the grocery store carries. > One box of those apples lasts 2 weeks for us unless my husband is home and > goes on an apple kick. Which he does sometimes. And then I'll need another > box. > > http://www.costco.com/Browse/Product...D_564&Ne=40000 > 00&eCat=BD_564%7C11123%7C11287&N=4038012&Mo=36&No= 9&Nr=P_CatalogName:BD_564&ca > t=11287&Ns=P_Price%7C1%7C%7CP_SignDesc1&lang=en-US&Sp=C&topnav=bd 6 8oz or 8 6oz is still three pounds. 8.68 per package comes to 2.86 per pound which is actually close to three times the cost of whole apples. 12 2.2oz packages for 3.33 comes out to 2.00 per pound which while noticeable cheaper than costco is still about 2 times the cost of whole apples. So, what was your point? I'm not including these two facts: whole apples last longer and have less chemicals, apples are not low-carb |
Posted to alt.food.diabetic
|
|||
|
|||
![]() "Malcom "Mal" Reynolds" > wrote in message ... > In article >, "Julie Bove" > > > wrote: > >> I am proving you wrong again. The Costco apples come 8 to a pack and the >> price you quoted was wrong. Note that each is a 6 oz. bag. That is far >> larger than the 2.2 oz single serve bags that the grocery store carries. >> One box of those apples lasts 2 weeks for us unless my husband is home >> and >> goes on an apple kick. Which he does sometimes. And then I'll need >> another >> box. >> >> http://www.costco.com/Browse/Product...D_564&Ne=40000 >> 00&eCat=BD_564%7C11123%7C11287&N=4038012&Mo=36&No= 9&Nr=P_CatalogName:BD_564&ca >> t=11287&Ns=P_Price%7C1%7C%7CP_SignDesc1&lang=en-US&Sp=C&topnav=bd > > 6 8oz or 8 6oz is still three pounds. 8.68 per package comes to 2.86 per > pound > which is actually close to three times the cost of whole apples. > > 12 2.2oz packages for 3.33 comes out to 2.00 per pound which while > noticeable > cheaper than costco is still about 2 times the cost of whole apples. > > So, what was your point? > > I'm not including these two facts: whole apples last longer and have less > chemicals, apples are not low-carb I have not bought the apples at Costco for some time. I usually buy them at Winco. They are much cheaper. The Costco ones are just nicer in that they are put into individual bags. The Winco ones do not come in 2.2 oz bags. It is just one really large bag. It is a long and narrow package but I don't remember the size. The 2.2 oz bags are what are normally sold in the grocery stores. And I know apples are not low carb. But one small apple or 2 or 3 slices won't have many carbs. |
Posted to alt.food.diabetic
|
|||
|
|||
![]() "Julie Bove" > wrote in message ... > And I know apples are not low carb. But one small apple or 2 or 3 > slices won't have many carbs. And its all down to an individual's response to any carb food. I personally have been able to eat apples, pears, mandarins, watermelon and rockmelon without spiking from day one. Berries of course have always been fine. Other fruits I had to eat in tiny quantities with full fat cheese or not at all. |
Posted to alt.food.diabetic
|
|||
|
|||
![]()
and this is the real point, what spikes one person doesn't another, when i
was testing for education, i found i could eat a regular sized banana if i ate it later in the day and didn't eat them too often, i can eat a half serving of potatoes or white rice occassionally as well but not a whole serving and certainly not as often as i would like, my brother who sis insulin dependent, has little/no problems with corn or potatoes but simply can't have rice of any kind or in any quantity, Lee "Ozgirl" > wrote in message ... > > > "Julie Bove" > wrote in message > ... > >> And I know apples are not low carb. But one small apple or 2 or 3 slices >> won't have many carbs. > > And its all down to an individual's response to any carb food. I > personally have been able to eat apples, pears, mandarins, watermelon and > rockmelon without spiking from day one. Berries of course have always been > fine. Other fruits I had to eat in tiny quantities with full fat cheese or > not at all. |
Posted to alt.food.diabetic
|
|||
|
|||
![]()
I cant even have a bite of apple but can eat pineapple and all berries no
problem..in fact I just finished a protein shake where I put milk and protein powder and frozen berries and splenda and blend and it like ice-cream..so good! other fruits are hit and miss and course no banana which bums me out the most.. KROM "Ozgirl" wrote I personally have been able to eat apples, pears, mandarins, watermelon and rockmelon without spiking from day one. Berries of course have always been fine. Other fruits I had to eat in tiny quantities with full fat cheese or not at all. |
Posted to alt.food.diabetic
|
|||
|
|||
![]()
Ozgirl wrote:
> "Julie Bove" > wrote in message > ... > >> And I know apples are not low carb. But one small apple or 2 or 3 >> slices won't have many carbs. > > And its all down to an individual's response to any carb food. I > personally have been able to eat apples, pears, mandarins, watermelon > and rockmelon without spiking from day one. Berries of course have > always been fine. Other fruits I had to eat in tiny quantities with > full fat cheese or not at all. I regularly eat a small apple at lunchtime, either whole or chopped into something. A 100 gram apple is supposed to have 15gms of carb. |
Posted to alt.food.diabetic
|
|||
|
|||
![]()
In article >, "Julie Bove" >
wrote: > >> http://www.costco.com/Browse/Product...e=BD_564&Ne=40 > >> 000 > >> 00&eCat=BD_564%7C11123%7C11287&N=4038012&Mo=36&No= 9&Nr=P_CatalogName:BD_564 > >> &ca > >> t=11287&Ns=P_Price%7C1%7C%7CP_SignDesc1&lang=en-US&Sp=C&topnav=bd > > > > 6 8oz or 8 6oz is still three pounds. 8.68 per package comes to 2.86 per > > pound > > which is actually close to three times the cost of whole apples. > > > > 12 2.2oz packages for 3.33 comes out to 2.00 per pound which while > > noticeable > > cheaper than costco is still about 2 times the cost of whole apples. > > > > So, what was your point? > > > > I'm not including these two facts: whole apples last longer and have less > > chemicals, apples are not low-carb > > I have not bought the apples at Costco for some time. I usually buy them at > Winco. They are much cheaper. The Costco ones are just nicer in that they > are put into individual bags. The Winco ones do not come in 2.2 oz bags. > It is just one really large bag. It is a long and narrow package but I > don't remember the size. The 2.2 oz bags are what are normally sold in the > grocery stores. So let me summarize: In order to prove me wrong, you post a link to costco proving my point about the cost/pound (fwiw, they are cheaper in my costco), I break down the cost per pound showing that there's no way costco or your store apple packages are cheaper than whole apples and then you refuse to admit I was correct? At least I had the courtesy to congratulate you when you found a mistake in some of my posts |
Posted to alt.food.diabetic
|
|||
|
|||
![]() "Malcom "Mal" Reynolds" > wrote in message ... > In article >, "Julie Bove" > > > wrote: > >> >> http://www.costco.com/Browse/Product...e=BD_564&Ne=40 >> >> 000 >> >> 00&eCat=BD_564%7C11123%7C11287&N=4038012&Mo=36&No= 9&Nr=P_CatalogName:BD_564 >> >> &ca >> >> t=11287&Ns=P_Price%7C1%7C%7CP_SignDesc1&lang=en-US&Sp=C&topnav=bd >> > >> > 6 8oz or 8 6oz is still three pounds. 8.68 per package comes to 2.86 >> > per >> > pound >> > which is actually close to three times the cost of whole apples. >> > >> > 12 2.2oz packages for 3.33 comes out to 2.00 per pound which while >> > noticeable >> > cheaper than costco is still about 2 times the cost of whole apples. >> > >> > So, what was your point? >> > >> > I'm not including these two facts: whole apples last longer and have >> > less >> > chemicals, apples are not low-carb >> >> I have not bought the apples at Costco for some time. I usually buy them >> at >> Winco. They are much cheaper. The Costco ones are just nicer in that >> they >> are put into individual bags. The Winco ones do not come in 2.2 oz bags. >> It is just one really large bag. It is a long and narrow package but I >> don't remember the size. The 2.2 oz bags are what are normally sold in >> the >> grocery stores. > > So let me summarize: In order to prove me wrong, you post a link to costco > proving my point about the cost/pound (fwiw, they are cheaper in my > costco), I > break down the cost per pound showing that there's no way costco or your > store > apple packages are cheaper than whole apples and then you refuse to admit > I was > correct? > > At least I had the courtesy to congratulate you when you found a mistake > in some > of my posts You said that Costco sold 6 bags per pack. That's wrong! It's 8 bags per pack. I do not know what Gala apples normally sell for per pound but here is a link to the 12 pack sold at Costco. http://www.costco.com/Browse/Product...Sp=C&topnav=bd It does not say how many pounds. Nor does it say that they are organic. And organic usually costs more. Right? One bag of sliced apples contains more than one apple. It is more like 2 apples per bag. Therefore it would seem to me that the sliced ones are probably about the same price. Here is a link to the Safeway site: http://shop.safeway.com/superstore/ Their Gala apples are not sold per pound but per apple. They are $1 each. That's more than the price at Costco and I'd be willing to bet they are smaller apples. They do have smaller apples still for 90 cents each. They do sell them in a 3 pound bag. Those would be the smaller apples. And they are $1.46 per pound. But I usually don't like to buy the apples that way because there is always at least one rotten one in there. Moving on to their sliced apples. http://shop.safeway.com/superstore/ Those are $3.43 per pound with my card but I have a coupon for $1.00 off, making them $2.43 per pound. Hardly the triple the price that had been mentioned here. But now that I have discovered the cheap apples at Winco, that is where I usually purchase them. I did not buy any this last week because Angela wanted pears and kiwis instead. I only bought the Red Delicious apples at Target because I needed to add a few more dollars to my order in order to use their $7.00 coupon. The apples were a good deal and Angela used to like them. So I thought she might try them again. And anyway... With our food allergies and other restrictions, there are very few prepared foods I can buy. So when I find something we can eat, I will probably buy it. |
Posted to alt.food.diabetic
|
|||
|
|||
![]()
Julie Bove > wrote:
: You said that Costco sold 6 bags per pack. That's wrong! It's 8 bags per : pack. I do not know what Gala apples normally sell for per pound but here : is a link to the 12 pack sold at Costco. Julie, just to realize one thing. 6 bags of 8 oz of food is the same amount of food as 8 bags of 6 oz of food. whichevery way, the cost is the samae if the price is the same. |
Posted to alt.food.diabetic
|
|||
|
|||
![]()
In article >, "Julie Bove" >
wrote: > You said that Costco sold 6 bags per pack. And when you posted your costco link I corrected myself and gave you cudos, remember. None-the-less, the costco pre-sliced bags still come out to the same price per pound. Now if you wanted to make that comparison per bag it would be 1.08 per bag, but I still stand by my analysis of 2.86 per pound That's wrong! It's 8 bags per > pack. I do not know what Gala apples normally sell for per pound but here is > a link to the 12 pack sold at Costco. > > http://www.costco.com/Browse/Product...D_115&Ne=40000 > > 00&eCat=BD_115%7C6223%7C6387&N=4028405&Mo=36&No=19 &Nr=P_CatalogName:BD_115&cat > =6387&Ns=P_Price%7C1%7C%7CP_SignDesc1&lang=en-US&Sp=C&topnav=bd > > It does not say how many pounds. Nor does it say that they are organic. And > organic usually costs more. Right? more often than not, but not always > Their Gala apples are not sold per pound but per apple. They are $1 each. > That's more than the price at Costco and I'd be willing to bet they are > smaller apples. They do have smaller apples still for 90 cents each. They do > sell them in a 3 pound bag. I can buy three pound bags of most fruits at 99cent store Those would be the smaller apples. And they are > $1.46 per pound. But I usually don't like to buy the apples that way because > there is always at least one rotten one in there. always is a strong word...and they are returnable > > Moving on to their sliced apples. > > http://shop.safeway.com/superstore/ > > Those are $3.43 per pound with my card but I have a coupon for $1.00 off, > making them $2.43 per pound. Hardly the triple the price that had been > mentioned here. The fact that you have coupons is irrelevant. But the fact is that I've never seen a safeway coupon to reduce the per pound price of loose fruit/vegies. Given that, at 2.43 per pound they are still 2.43 times more expensive than the apples I can buy at the farmers market (and it's just as valid for me to use farmers market as it is for you to use coupons) > > But now that I have discovered the cheap apples at Winco, that is where I > usually purchase them. I did not buy any this last week because Angela > wanted pears and kiwis instead. > > I only bought the Red Delicious apples at Target because I needed to add a > few more dollars to my order in order to use their $7.00 coupon. The apples > were a good deal and Angela used to like them. So I thought she might try > them again. > > And anyway... With our food allergies and other restrictions, there are very > few prepared foods I can buy. So when I find something we can eat, I will > probably buy it. All the more reason to not buy prepared foods and take charge of your diet by cooking it yourself -- Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Cras lobortis volutpat commodo. Morbi lobortis, massa fringilla adipiscing suscipit, velit urna pharetra neque, non luctus arcu diam vitae justo. Vivamus lacinia scelerisque ultricies. Nunc lobortis elit ligula. Aliquam sollicitudin nunc sed est gravida ac viverra tellus ullamcorper. Vivamus non nisi suscipit nisi egestas venenatis. Donec vitae arcu id urna euismod feugiat. Vivamus porta lobortis ultricies. Nulla adipiscing tellus a neque vehicula porta. Maecenas volutpat aliquet sagittis. Proin nisi magna, molestie id volutpat in, tincidunt sed dolor. Nullam nisi erat, aliquet scelerisque sagittis vitae, pretium accumsan odio. Sed ut mi iaculis eros rutrum tristique ut nec mi. Aliquam nec augue dui, in mattis urna. In pretium metus eu diam blandit accumsan. Ut eu lorem sed odio porttitor blandit. |