Home |
Search |
Today's Posts |
![]() |
|
Diabetic (alt.food.diabetic) This group is for the discussion of controlled-portion eating plans for the dietary management of diabetes. |
|
LinkBack | Thread Tools | Display Modes |
Posted to alt.food.diabetic
|
|||
|
|||
![]()
In article >, "Julie Bove" >
wrote: > >> http://www.costco.com/Browse/Product...e=BD_564&Ne=40 > >> 000 > >> 00&eCat=BD_564%7C11123%7C11287&N=4038012&Mo=36&No= 9&Nr=P_CatalogName:BD_564 > >> &ca > >> t=11287&Ns=P_Price%7C1%7C%7CP_SignDesc1&lang=en-US&Sp=C&topnav=bd > > > > 6 8oz or 8 6oz is still three pounds. 8.68 per package comes to 2.86 per > > pound > > which is actually close to three times the cost of whole apples. > > > > 12 2.2oz packages for 3.33 comes out to 2.00 per pound which while > > noticeable > > cheaper than costco is still about 2 times the cost of whole apples. > > > > So, what was your point? > > > > I'm not including these two facts: whole apples last longer and have less > > chemicals, apples are not low-carb > > I have not bought the apples at Costco for some time. I usually buy them at > Winco. They are much cheaper. The Costco ones are just nicer in that they > are put into individual bags. The Winco ones do not come in 2.2 oz bags. > It is just one really large bag. It is a long and narrow package but I > don't remember the size. The 2.2 oz bags are what are normally sold in the > grocery stores. So let me summarize: In order to prove me wrong, you post a link to costco proving my point about the cost/pound (fwiw, they are cheaper in my costco), I break down the cost per pound showing that there's no way costco or your store apple packages are cheaper than whole apples and then you refuse to admit I was correct? At least I had the courtesy to congratulate you when you found a mistake in some of my posts |