Home |
Search |
Today's Posts |
![]() |
|
Diabetic (alt.food.diabetic) This group is for the discussion of controlled-portion eating plans for the dietary management of diabetes. |
Reply |
|
LinkBack | Thread Tools | Display Modes |
|
Posted to alt.food.diabetic
|
|||
|
|||
![]()
In article >,
Robert Miles > wrote: > > At costco, the pre-sliced apples are 6 8oz packages for about 7.95 which > > works > > out to about 2.65 per pound which is at least 2.5 times the cost of whole > > apples. If you are getting bags that contain the equivalent of 12 apples, > > which > > is highly doubtful, that's about 50cents per pound which is highly doubtful > > Have you bothered to check if she's from an apple-growing area where > the farmers cut up their rejects so they can at least get some money > from them? Maybe you can explain how cutting up rejects is going to improve sales? In any event wouldn't it have a higher profit margin to NOT cut them up and sell them for less? |
Reply |
Thread Tools | Search this Thread |
Display Modes | |
|
|
![]() |
||||
Thread | Forum | |||
Sticker Shock | General Cooking | |||
Sticker shock | Wine | |||
Sticker shock | Wine | |||
More Sticker Shock | General Cooking |