Home |
Search |
Today's Posts |
![]() |
|
Preserving (rec.food.preserving) Devoted to the discussion of recipes, equipment, and techniques of food preservation. Techniques that should be discussed in this forum include canning, freezing, dehydration, pickling, smoking, salting, and distilling. |
|
LinkBack | Thread Tools | Display Modes |
Posted to rec.food.preserving
|
|||
|
|||
![]()
On 9/28/2011 2:15 PM, George Shirley wrote:
> Went to the used bread store this morning, same bread that was #$3.39 a > loaf at Kroger was $1.39 a loaf there. Bought two loaves of Nature's Own > Honey Seven Grain and then they gave me two more loaves as a bonus. > That's cut the price down to 69.5 cents per loaf. Guess where I'm buying > bread from now on and the place is only about three blocks from the > house on the main drag in our town. I just Googled and we have an Orowheat outlet about 6 miles away. Good thought. Their bread is not bad at all and I love their English muffins. Funny, when they first started making them they cost much less than Thomas's. Now the latter is on sale most of the time for 2/$5 and the Orowheat are $3.49 a pkg. Probably worth the trip if I have freezer space. gloria p |
Thread Tools | Search this Thread |
Display Modes | |
|
|