Home |
Search |
Today's Posts |
![]() |
|
General Cooking (rec.food.cooking) For general food and cooking discussion. Foods of all kinds, food procurement, cooking methods and techniques, eating, etc. |
|
LinkBack | Thread Tools | Display Modes |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
I was in BJ's the other day and one of the item they were sampling was
Jimmy Dean precooked sausage links. I like JD sausage and have it once or twice a week. The sample tasted just as good as what I make from the chub package. I wonder what the price is? So I had over to the case as one of the things I was picking up was JD sausage. Of course, I looked at the price per pound. OMG! The precooked came out to $23 per pounds as compared to the DIY at $3. Needless to say, I will continue to cook my own. To be fair, the cooked would have had a little loss from fat rendering but would still be exorbitant. What I do is fry up a full pan of patties cut from the chub. I partially freeze it to make cutting easier. A few on the plate, the rest in a container for future meals. They heat up in 20 0r 30 seconds in the microwave. |
Thread Tools | Search this Thread |
Display Modes | |
|
|
![]() |
||||
Thread | Forum | |||
great moments in convenience food | General Cooking | |||
Homemade Versions of Convenience Foods | General Cooking | |||
Another day for convenience food | General Cooking | |||
Friday Quick Survey on the RFC website: Convenience foods... | General Cooking | |||
Convenience foods that go too far | General Cooking |