Home |
Search |
Today's Posts |
![]() |
|
General Cooking (rec.food.cooking) For general food and cooking discussion. Foods of all kinds, food procurement, cooking methods and techniques, eating, etc. |
|
LinkBack | Thread Tools | Display Modes |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
I went to Albertsons today to buy some sugar free gelatin. Didn't have to
be the Jell-O brand but that was the only kind they had. Also only two flavors, both red ones. And the only size was the 8 serving box for a whopping $2.87! Now I don't normally even buy this stuff. But I do remember paying something like 10 cents a box. Likely for the smaller box and likely when I was a young adult. Not sure if they even made the sugar free kind before that. I also remember usually buying some other brand which was cheaper. This was likely Royal or a store brand. The only other brand of flavored gelatin that they had was the Kool-Aid. And it wasn't sugar free. I wound up buying 4 made up cups of lemon lime for I think $2.67. I have since looked online. I can get a dozen boxes of the 4 serving Royal brand from Walmart for approx. $4.63. For some odd reason, different flavors are different prices. And they will give you a discount if you buy various combinations. Like 12 cherry and 12 orange. No price was listed for a single box because they don't ship them that way. So what's going on with the Jell-O? They seemed to have plenty of the sugary stuff. Lots of flavors. Is the sugar free falling out of favor? And why so expensive? I do seem to remember having trouble finding any lemon which was the only allowed flavor (due to color) to be eaten prior to a medical procedure. I think I found some at Winco but I know I didn't pay that much for it. I will go out and look at some other stores. I don't need a dozen boxes. So is it just my Albertson's store? Or is something up with the Jell-O? |
Thread Tools | Search this Thread |
Display Modes | |
|
|