Home |
Search |
Today's Posts |
![]() |
|
Tea (rec.drink.tea) Discussion relating to tea, the world's second most consumed beverage (after water), made by infusing or boiling the leaves of the tea plant (C. sinensis or close relatives) in water. |
|
LinkBack | Thread Tools | Display Modes |
Posted to rec.food.drink.tea
|
|||
|
|||
![]()
It did not take too long for me to figure out the following:
The total cost of tea ($) / the total weight (g) = the cost per cup ($) Let's say I get a $ 15 pu erh cake (add $ 10 for shipping and handling, so the total cost is $ 25), we use 7g from the cake for each brew, and it should yield good 7 cups of tea (7 infusions). Use our formula as follows: $25 (the total cost of the cake) / 357g (the total weight of the cake) = $ 0.07 cost per cup Yes, it only costs 7 cents for a nice cup of Pu-erh tea. Now let's try an expensive $ 40.50 pu erh cake. (the same $ 10 shipping and handling, but the cake weights 500g). A quick calculation reveals the following: $50.60 / 500g = $ 0.10 Wow, only 10 cents?! I believe an average tea bag would cost me about 5 cents for each cup of tea - almost undrinkable though. Now it makes sense to buy better tea at a higher price. First of all, it tastes better. You want to enjoy the tea as much as possible, your time is golden. Cheap stuff does come cheap, but do you really have fun to drink it? Above formula works for any Pu-erh teas, raw or cooked. |
Thread Tools | Search this Thread |
Display Modes | |
|
|
![]() |
||||
Thread | Forum | |||
New online tool to calculate wine additions | Winemaking | |||
How to calculate the Food Cost in Beverage Industry | Restaurants | |||
How to Calculate the Food Cost of a Buffet? | Restaurants | |||
How to Calculate the Food Cost of a Buffet? | Restaurants | |||
The Five Second Rule | General Cooking |