Tea (rec.drink.tea) Discussion relating to tea, the world's second most consumed beverage (after water), made by infusing or boiling the leaves of the tea plant (C. sinensis or close relatives) in water.

Reply
 
LinkBack Thread Tools Search this Thread Display Modes
  #1 (permalink)   Report Post  
Old 19-09-2006, 02:58 AM posted to rec.food.drink.tea
external usenet poster
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 4
Default A simple rule to calculate cost per cup for Pu erh tea

It did not take too long for me to figure out the following:

The total cost of tea ($) / the total weight (g) = the cost per cup ($)

Let's say I get a $ 15 pu erh cake (add $ 10 for shipping and
handling, so the total cost is $ 25), we use 7g from the cake for each
brew, and it should yield good 7 cups of tea (7 infusions). Use our
formula as follows:

$25 (the total cost of the cake) / 357g (the total weight of the cake)
= $ 0.07 cost per cup

Yes, it only costs 7 cents for a nice cup of Pu-erh tea.

Now let's try an expensive $ 40.50 pu erh cake. (the same $ 10
shipping and handling, but the cake weights 500g). A quick calculation
reveals the following:

$50.60 / 500g = $ 0.10

Wow, only 10 cents?! I believe an average tea bag would cost me about
5 cents for each cup of tea - almost undrinkable though.

Now it makes sense to buy better tea at a higher price. First of all,
it tastes better. You want to enjoy the tea as much as possible, your
time is golden. Cheap stuff does come cheap, but do you really have fun
to drink it?

Above formula works for any Pu-erh teas, raw or cooked.


Reply
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules

Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
New online tool to calculate wine additions shenry Winemaking 3 19-03-2010 03:05 PM
How to calculate the Food Cost in Beverage Industry sayeed Restaurants 0 13-11-2007 08:16 AM
How to Calculate the Food Cost of a Buffet? [email protected] Restaurants 1 14-08-2007 10:26 PM
How to Calculate the Food Cost of a Buffet? [email protected] Restaurants 0 13-08-2007 07:01 AM
The Five Second Rule JHood General Cooking 16 13-05-2007 08:24 PM


All times are GMT +1. The time now is 08:44 AM.

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2004-2022 FoodBanter.com.
The comments are property of their posters.
 

About Us

"It's about Food and drink"

 

Copyright © 2017