Home |
Search |
Today's Posts |
![]() |
|
General Cooking (rec.food.cooking) For general food and cooking discussion. Foods of all kinds, food procurement, cooking methods and techniques, eating, etc. |
Reply |
|
LinkBack | Thread Tools | Display Modes |
|
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On 07/12/2015 7:17 PM, l not -l wrote:
> On 7-Dec-2015, wrote: > >> On Saturday, May 28, 2011 at 5:15:35 PM UTC-7, Kalmia wrote: >>> I was reading an article - someone cooked for a week on a 40 dollar >>> grocery bill. One item was eggs----99 cents. Oh yeah? I'd like to >>> know where the writer lived. I must be shopping in all the wrong >>> places. >>> >>> Another item I remember on the list was freezer ground turkey for 99 a >>> pound. Is this possible? >> >> i pay $20.99 for 60ct in arrowhead farms > I paid 99 cents for a dozen grade a large on Friday - St. Louis suburbs. > Is that the regular price or was it a loss leader? There's no way that even the biggest "farms" could produce them to retail at that price. -- |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
Graham! Did you not notice the posts except yours were FOUR YEARS OLD????
N. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On 07/12/2015 8:41 PM, Nancy2 wrote:
> Graham! Did you not notice the posts except yours were FOUR YEARS OLD???? > > N. > Damn!!!!! Actually the one I answered was today's. I didn't notice the older one. -- |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]() "graham" > wrote in message ... > On 07/12/2015 8:41 PM, Nancy2 wrote: >> Graham! Did you not notice the posts except yours were FOUR YEARS >> OLD???? >> >> N. >> > Damn!!!!! Actually the one I answered was today's. I didn't notice the > older one. Does it really matter so long as the subject is of interest? -- http://www.helpforheroes.org.uk/shop/ |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On 12/7/2015 11:37 PM, graham wrote:
> On 07/12/2015 8:41 PM, Nancy2 wrote: >> Graham! Did you not notice the posts except yours were FOUR YEARS >> OLD???? >> >> N. >> > Damn!!!!! Actually the one I answered was today's. I didn't notice the > older one. > Even so, I just bought a dozen grade A large eggs for $2.50. Adjusting for inflation that sounds about right. Jill |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On 12/7/2015 9:17 PM, l not -l wrote:
> On 7-Dec-2015, wrote: > >> On Saturday, May 28, 2011 at 5:15:35 PM UTC-7, Kalmia wrote: >>> I was reading an article - someone cooked for a week on a 40 dollar >>> grocery bill. One item was eggs----99 cents. Oh yeah? I'd like to >>> know where the writer lived. I must be shopping in all the wrong >>> places. >>> >>> Another item I remember on the list was freezer ground turkey for 99 a >>> pound. Is this possible? >> >> i pay $20.99 for 60ct in arrowhead farms > I paid 99 cents for a dozen grade a large on Friday - St. Louis suburbs. > alupinu81 was replying to a 4 year old post. Google Groups strikes again! $20.99 for 60 eggs... why anyone needs 60 eggs in one fell swoop is beyond my ken. ![]() Jill |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On 12/8/2015 12:50 PM, Cindy Hamilton wrote:
> On Tuesday, December 8, 2015 at 11:29:26 AM UTC-5, jmcquown wrote: >> On 12/7/2015 9:17 PM, l not -l wrote: >>> On 7-Dec-2015, wrote: >>> >>>> On Saturday, May 28, 2011 at 5:15:35 PM UTC-7, Kalmia wrote: >>>>> I was reading an article - someone cooked for a week on a 40 dollar >>>>> grocery bill. One item was eggs----99 cents. Oh yeah? I'd like to >>>>> know where the writer lived. I must be shopping in all the wrong >>>>> places. >>>>> >>>>> Another item I remember on the list was freezer ground turkey for 99 a >>>>> pound. Is this possible? >>>> >>>> i pay $20.99 for 60ct in arrowhead farms >>> I paid 99 cents for a dozen grade a large on Friday - St. Louis suburbs. >>> >> alupinu81 was replying to a 4 year old post. Google Groups strikes >> again! $20.99 for 60 eggs... why anyone needs 60 eggs in one fell swoop >> is beyond my ken. ![]() >> >> Jill > > Five dozen eggs? Suppose you had a family of 6 people, > and used a dozen a day? Sixty eggs wouldn't even last a week. > > Cindy Hamilton > Yes, I guess we could suppose that. The poster didn't say. It is anyone's guess if we ever hear from this poster again, much less find out about the reason for 60 eggs. This person popped up from Google Groups, replying to a four year old thread about egg prices. <shrug> Jill |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On Tuesday, December 8, 2015 at 12:08:49 PM UTC-6, jmcquown wrote:
> > It is > anyone's guess if we ever hear from this poster again, much less find > out about the reason for 60 eggs. This person popped up from Google > Groups, replying to a four year old thread about egg prices. <shrug> > > Jill > > Using the name s/he posted with shows this is their only post. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On 12/8/2015 1:08 PM, jmcquown wrote:
>>> alupinu81 was replying to a 4 year old post. Google Groups strikes >>> again! $20.99 for 60 eggs... why anyone needs 60 eggs in one fell swoop >>> is beyond my ken. ![]() >>> >>> Jill >> >> Five dozen eggs? Suppose you had a family of 6 people, >> and used a dozen a day? Sixty eggs wouldn't even last a week. >> >> Cindy Hamilton >> > Yes, I guess we could suppose that. The poster didn't say. It is > anyone's guess if we ever hear from this poster again, much less find > out about the reason for 60 eggs. This person popped up from Google > Groups, replying to a four year old thread about egg prices. <shrug> > > Jill I'll be buying a 5 dozen box tomorrow. Pizzelles take a lot of eggs and we make a lot of them for Christmas. When the kids were home we'd buy the 5 doz. packs too. On average I eat about 6 eggs a week. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
Cindy Hamilton wrote in rec.food.cooking:
> On Tuesday, December 8, 2015 at 11:29:26 AM UTC-5, jmcquown wrote: > > On 12/7/2015 9:17 PM, l not -l wrote: > > > On 7-Dec-2015, wrote: > > > > > >> On Saturday, May 28, 2011 at 5:15:35 PM UTC-7, Kalmia wrote: > > >>> I was reading an article - someone cooked for a week on a 40 > > dollar >>> grocery bill. One item was eggs----99 cents. Oh yeah? > > I'd like to >>> know where the writer lived. I must be shopping in > > all the wrong >>> places. > > > > > > > >>> Another item I remember on the list was freezer ground turkey > > for 99 a >>> pound. Is this possible? > > > > > > >> i pay $20.99 for 60ct in arrowhead farms > > > I paid 99 cents for a dozen grade a large on Friday - St. Louis > > > suburbs. > > > > > alupinu81 was replying to a 4 year old post. Google Groups strikes > > again! $20.99 for 60 eggs... why anyone needs 60 eggs in one fell > > swoop is beyond my ken. ![]() > > > > Jill > > Five dozen eggs? Suppose you had a family of 6 people, > and used a dozen a day? Sixty eggs wouldn't even last a week. > > Cindy Hamilton I have a friend up in Ithaca NY area with an extended family of 14. At one egg a day per person she'd not make 5 days on that amount. In fact, she'd make 4 days with not enough left over for eggwashes for breading and so on. Carol -- |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On 12/8/2015 1:35 PM, cshenk wrote:
> Cindy Hamilton wrote in rec.food.cooking: > >> >> Five dozen eggs? Suppose you had a family of 6 people, >> and used a dozen a day? Sixty eggs wouldn't even last a week. >> >> Cindy Hamilton > > I have a friend up in Ithaca NY area with an extended family of 14. At > one egg a day per person she'd not make 5 days on that amount. In > fact, she'd make 4 days with not enough left over for eggwashes for > breading and so on. > > Carol > Whatever. The OP never mentioned an extended family. In fact they never mentioned any family or anything at all. Just that they bought 60 eggs from a specific dairy for $20.99. Jill |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
l not -l wrote in rec.food.cooking:
> > On 7-Dec-2015, wrote: > > > On Saturday, May 28, 2011 at 5:15:35 PM UTC-7, Kalmia wrote: > > > I was reading an article - someone cooked for a week on a 40 > > > dollar grocery bill. One item was eggs----99 cents. Oh yeah? > > > I'd like to know where the writer lived. I must be shopping in > > > all the wrong places. > > > > > > Another item I remember on the list was freezer ground turkey for > > > 99 a pound. Is this possible? > > > > i pay $20.99 for 60ct in arrowhead farms > I paid 99 cents for a dozen grade a large on Friday - St. Louis > suburbs. 1.29 for an 18 pack on thursday. -- |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On 08/12/2015 11:24 AM, cshenk wrote:
> l not -l wrote in rec.food.cooking: > >> >> On 7-Dec-2015, wrote: >> >>> On Saturday, May 28, 2011 at 5:15:35 PM UTC-7, Kalmia wrote: >>>> I was reading an article - someone cooked for a week on a 40 >>>> dollar grocery bill. One item was eggs----99 cents. Oh yeah? >>>> I'd like to know where the writer lived. I must be shopping in >>>> all the wrong places. >>>> >>>> Another item I remember on the list was freezer ground turkey for >>>> 99 a pound. Is this possible? >>> >>> i pay $20.99 for 60ct in arrowhead farms >> I paid 99 cents for a dozen grade a large on Friday - St. Louis >> suburbs. > > 1.29 for an 18 pack on thursday. > That *must* be below the cost of production. -- |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
graham wrote in rec.food.cooking:
> On 08/12/2015 11:24 AM, cshenk wrote: > > l not -l wrote in rec.food.cooking: > > > > > > > > On 7-Dec-2015, wrote: > > > > > > > On Saturday, May 28, 2011 at 5:15:35 PM UTC-7, Kalmia wrote: > > > > > I was reading an article - someone cooked for a week on a 40 > > > > > dollar grocery bill. One item was eggs----99 cents. Oh yeah? > > > > > I'd like to know where the writer lived. I must be shopping > > > > > in all the wrong places. > > > > > > > > > > Another item I remember on the list was freezer ground turkey > > > > > for 99 a pound. Is this possible? > > > > > > > > i pay $20.99 for 60ct in arrowhead farms > > > I paid 99 cents for a dozen grade a large on Friday - St. Louis > > > suburbs. > > > > 1.29 for an 18 pack on thursday. > > > That must be below the cost of production. Possibly but a really common sale. I suspect local growers combining with stores to reduce transport to make it happen. -- |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
$1.99 for a dozen extra large, here in egg country.
N. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
Jumbo eggs are 2.99/doz here.
|
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
High prices are likely due to the bird flu, or that would be the excuse given.
N. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On 2015-12-08 8:15 AM, Nancy2 wrote:
> High prices are likely due to the bird flu, or that would be the excuse given. > There always seems to be some reason for high prices and a reason to keep them high. For a while it was the cost of fuel and the high cost of feed because so much grain was being used to produce bio fuels. Bird flu would have a drastic effect on supply, driving prices up. Give the farms a few days for a thorough cleaning, the hatcheries would turn out a new crop of birds in three weeks and then give them 5-6 months to start producing. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On 12/8/2015 6:13 AM, wrote:
> Jumbo eggs are 2.99/doz here. > $3.49 in suburban Denver. gp |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
gloria p wrote:
>coltwvu wrote: >> Jumbo eggs are 2.99/doz here. > >$3.49 in suburban Denver. $1.79 for 18 large here in upstate NY... peewees 49¢/doz. I buy the peewees anytime they're 49¢/doz or less... sometimes they're 39¢/doz. There are several huge egg farms in the northern Catskills... and I'd say about 1/3 of the people who live here raise chickens for eggs... a new family just bought a house down the road and I already saw that they have a chicken cook, there were two chickens on their front steps. Somehow chickens know to stay out of the road... all those jokes about why do chicken cross the road are nonsense, chickens don't cross roads... my neighor directly across the road raises chickens, they walk all over his front yard right up to the road on his side but I've never seen any cross over to this side. Now I can't say the same about dumb guinea hens, they are run over all the time. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
I think egglands best eggs taste odd. Large eggs are 2.99/doz here too.
|
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
I think Eggland's best have a funny taste likely due to what they feed the chickens.
|
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]() > wrote in message ... >I think Eggland's best have a funny taste likely due to what they feed the >chickens. I'm with you there, I think they use more fish meal since I get a fishy taste from some. Cheri |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On Sunday, May 29, 2011 at 5:45:35 AM UTC+5:30, Kalmia wrote:
> I was reading an article - someone cooked for a week on a 40 dollar > grocery bill. One item was eggs----99 cents. Oh yeah? I'd like to > know where the writer lived. I must be shopping in all the wrong > places. > > Another item I remember on the list was freezer ground turkey for 99 a > pound. Is this possible? yes |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
wrote in message
... On Sunday, May 29, 2011 at 5:45:35 AM UTC+5:30, Kalmia wrote: > I was reading an article - someone cooked for a week on a 40 dollar > grocery bill. One item was eggs----99 cents. Oh yeah? I'd like to > know where the writer lived. I must be shopping in all the wrong > places. > > Another item I remember on the list was freezer ground turkey for 99 a > pound. Is this possible? yes == I think it might have gone up in the past 6 years ![]() -- http://www.helpforheroes.org.uk |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On Sun, 3 Dec 2017 10:55:15 -0000, "Ophelia" >
wrote: >wrote in message ... > >On Sunday, May 29, 2011 at 5:45:35 AM UTC+5:30, Kalmia wrote: >> I was reading an article - someone cooked for a week on a 40 dollar >> grocery bill. One item was eggs----99 cents. Oh yeah? I'd like to >> know where the writer lived. I must be shopping in all the wrong >> places. >> >> Another item I remember on the list was freezer ground turkey for 99 a >> pound. Is this possible? > >yes > >== > >I think it might have gone up in the past 6 years ![]() I can buy large eggs all year at 99¢/doz... chickens don't know what date it is, they just keep laying. I don't use ground turkey but if that's what I wanted I'd grind it myself and turkey was 49¢/lb for Thanksgiving and doesn't cost much more for Christmas and New Year. It's not that difficult to bone out the part one wants to grind and then roast the rest. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]() |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On 2017-12-03 10:58 AM, Gary wrote:
> wrote: >> >> I can buy large eggs all year at 99¢/doz... chickens don't know what >> date it is, they just keep laying. > > You have such a nice spread, Sheldon. > Why don't you have a few chickens there for daily eggs > and an occasional fresh chicken dinner? > You feed all animals and birds there anyway. All those breast and thighs might be too much of a temptation for our resident perv. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
"Gary" > wrote in message ...
> That's not true at all, at least here in my area. > Turkeys can be found at a very cheap price during > Thanksgiving but only then. They never go back on sale > for Christmas time and generally cost twice as much. Yes, sort of like roses on Valentine's Day, the cost goes up considerably. ![]() Cheri |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
My neighbor said that in N Ohio you can get a dozen eggs for 25 cents and a G of milk for $1.
|
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]() |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On Saturday, May 28, 2011 at 8:15:35 PM UTC-4, Kalmia wrote:
> I was reading an article - someone cooked for a week on a 40 dollar > grocery bill. One item was eggs----99 cents. Oh yeah? I'd like to > know where the writer lived. I must be shopping in all the wrong > places. > > Another item I remember on the list was freezer ground turkey for 99 a > pound. Is this possible? one word- ALDI |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]() |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
writes:
>On 2018-04-05 10:24 AM, wrote: >> On Saturday, May 28, 2011 at 8:15:35 PM UTC-4, Kalmia wrote: >>> I was reading an article - someone cooked for a week on a 40 dollar >>> grocery bill. One item was eggs----99 cents. Oh yeah? I'd like to >>> know where the writer lived. I must be shopping in all the wrong >>> places. >>> >>> Another item I remember on the list was freezer ground turkey for 99 a >>> pound. Is this possible? >> >> one word- ALDI >> >And another......look at the date of the post! that's seven words, graham |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
graham wrote:
> > On 2018-04-05 10:24 AM, wrote: > > On Saturday, May 28, 2011 at 8:15:35 PM UTC-4, Kalmia wrote: > >> I was reading an article - someone cooked for a week on a 40 dollar > >> grocery bill. One item was eggs----99 cents. Oh yeah? I'd like to > >> know where the writer lived. I must be shopping in all the wrong > >> places. > >> > >> Another item I remember on the list was freezer ground turkey for 99 a > >> pound. Is this possible? > > > > one word- ALDI > > > And another......look at the date of the post! Old post aside....I most always eat on less tham $40 per week. And that's good eats too, not cheap food. This for a single person though, not a family. All the 12 years that I had ferrets, their daily food probably cost more than mine. I bought them the best. LOL I always put them above me though. Ferrets rule, Gary was only the worthless caretaker. :-D |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On Saturday, May 28, 2011 at 8:15:35 PM UTC-4, Kalmia wrote:
> I was reading an article - someone cooked for a week on a 40 dollar > grocery bill. One item was eggs----99 cents. Oh yeah? I'd like to > know where the writer lived. I must be shopping in all the wrong > places. > > Another item I remember on the list was freezer ground turkey for 99 a > pound. Is this possible? ALDI |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
They couldn't give me ground turkey.
|
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]() |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On Thu, 5 Apr 2018 13:24:41 -0700 (PDT), wrote:
>They couldn't give me ground turkey. Ground turkeyt is as baaad as lamb. |
Reply |
Thread Tools | Search this Thread |
Display Modes | |
|
|
![]() |
||||
Thread | Forum | |||
Cheapest dozen eggs in your area? | General Cooking | |||
Half a dozen eggs! | General Cooking | |||
Cheapest dozen eggs in your area? | General Cooking | |||
Cheapest dozen eggs in your area? | General Cooking | |||
eggs with flavor - source in San Francisco - San Jose area | General Cooking |