Home |
Search |
Today's Posts |
![]() |
|
General Cooking (rec.food.cooking) For general food and cooking discussion. Foods of all kinds, food procurement, cooking methods and techniques, eating, etc. |
|
LinkBack | Thread Tools | Display Modes |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
You're correct. You are so screwed.
"Kathleen" > wrote in message ... > James Silverton wrote: >> Hello, All! >> >> Today, I was in a supermarket that claims to be a discount one (in fact >> its prices *are* usually lower.) I saw some large navel oranges marked >> "10 for....." That looked interesting until I saw it was "10 for $10" or >> a dollar each. Don't people do the simple arithmetic. > > No, obviously they don't. > > Otherwise we wouldn't be mired in a hopeless war in Iraq with another one > looming on the horizon in Iran while the domestic economy crashes after > being raped by sub prime lenders. > > And meanwhile, the ice shelves melt... > > We are so screwed. > |
Thread Tools | Search this Thread |
Display Modes | |
|
|
![]() |
||||
Thread | Forum | |||
For once, I ignored the price per unit. | General Cooking | |||
Pricing hoo ha! | General Cooking | |||
PL Unit on soon | General Cooking | |||
The Real Unit | General Cooking | |||
Futures pricing | Wine |