Unit pricing come-ons
Hello, All!
Today, I was in a supermarket that claims to be a discount one
(in fact its prices *are* usually lower.) I saw some large navel
oranges marked "10 for....." That looked interesting until I saw
it was "10 for $10" or a dollar each. Don't people do the simple
arithmetic. They also sometimes price melons per pound that
makes them look cheap until you weigh one and find it will cost
$5!
James Silverton
Potomac, Maryland
E-mail, with obvious alterations:
not.jim.silverton.at.verizon.not
|