General Cooking (rec.food.cooking) For general food and cooking discussion. Foods of all kinds, food procurement, cooking methods and techniques, eating, etc.

 
 
LinkBack Thread Tools Search this Thread Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
  #1 (permalink)   Report Post  
Posted to rec.food.cooking
external usenet poster
 
Posts: 3,207
Default Unit pricing come-ons

Hello, All!

Today, I was in a supermarket that claims to be a discount one
(in fact its prices *are* usually lower.) I saw some large navel
oranges marked "10 for....." That looked interesting until I saw
it was "10 for $10" or a dollar each. Don't people do the simple
arithmetic. They also sometimes price melons per pound that
makes them look cheap until you weigh one and find it will cost
$5!

James Silverton
Potomac, Maryland

E-mail, with obvious alterations:
not.jim.silverton.at.verizon.not

 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules

Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
For once, I ignored the price per unit. Kalmia General Cooking 1 10-01-2015 06:19 PM
Pricing hoo ha! Julie Bove[_2_] General Cooking 2 07-11-2014 05:55 AM
PL Unit on soon BadCook General Cooking 0 03-12-2008 09:54 AM
The Real Unit [email protected] General Cooking 0 13-03-2006 06:29 AM
Futures pricing Bill Wine 2 07-07-2004 10:24 PM


All times are GMT +1. The time now is 09:17 PM.

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2004-2025 FoodBanter.com.
The comments are property of their posters.
 

About Us

"It's about Food and drink"