Home |
Search |
Today's Posts |
![]() |
|
General Cooking (rec.food.cooking) For general food and cooking discussion. Foods of all kinds, food procurement, cooking methods and techniques, eating, etc. |
|
LinkBack | Thread Tools | Display Modes |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]() aem wrote: > > You know those 1-ounce foil packets of Philadelphia cream cheese you > get with your bagel at the coffee bars? They had 50-unit bags of those > for $10.49. Twenty-one cents apiece, a lot less than at the coffee bar > but also a lot more expensive than buying 8-ounce bars or tubs. Using > cream cheese is a problem for us as it's most often used as part of a > munchie and often for only one. It's not unusual for us to have to > throw away some of it. Why throw it away? It's far still less costly than those 21¢/oz thingies if you only use half of an 8 oz package and toss half out into the yard for the squirrels and birds. And odds are if you can't use up an 8 oz package before it spoils then there's definitely no way you are going to use up all of those 50 one ounce packets (3lbs+) before a bunch of those spoil. I can understand buying those individual packets becasue they are convenient and they're a good way to maintain portion control when one is dieting, but your rationale about price and waste is totally irrational. And if one is dieting it's a whole lot more difficult to refrain from those 3lbs+ packets (like Halloween candy) than an 8 oz bar... at least with the 8 ounce bar when it's gone it's gone, but there are more than 6 times as many calories with those 50 packets and odds are a dieter will be more apt to cheat with little packets... they're like having 3 pounds of Hershey's kisses around instead of a one time 8 ounce bar. And I like cream cheese but rarely have it in the house because I know I'd eat that 1/2 block in probably two days... but with those little bitty packets I'd probabaly schmear the entire 1oz packet on two crackers, and probably go through like two dozen crackers... I'd end up eating 12 ounces of cream cheese at one sitting... not to mention the two tins of smoked oysters. No, I don't like to buy that kind of stuff, mainly because at the back of my mind I'd know I'd better eat up before they spoil... I'll buy 50 pounds of steel cut oats no problem (no way will I be tempted to eat throuhg it any more quickly than were it one pound)... but with things like chocolate, and cream cheese, those will never be around anywheres long enough to come close to spoiling... pistachio nuts don't spoil around here either, I can crack my way throuhg 5 pounds in under a week easy, more like 4-5 days, that's why I very rarely buy any. But anyone likes pistachios, the very best in teh world are he http://www.zenobianut.com I prefer their California pistachios, they're larger and easier to open than the Turkish ones. And if anyone likes cashews, once you eat theirs you'll be spoiled for any others. Now I can ration myself with cashews, but not pistachios. Sheldon |
Thread Tools | Search this Thread |
Display Modes | |
|
|
![]() |
||||
Thread | Forum | |||
Tofu Packaging | Vegan | |||
Weird packaging | General Cooking | |||
Packaging | Baking | |||
Packaging Question | General Cooking |