Home |
Search |
Today's Posts |
![]() |
|
General Cooking (rec.food.cooking) For general food and cooking discussion. Foods of all kinds, food procurement, cooking methods and techniques, eating, etc. |
Reply |
|
LinkBack | Thread Tools | Display Modes |
|
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On 2015-07-19 11:57 AM, Ed Pawlowski wrote:
>> If I were Dave, I'd apologize to the woman. >> >> --Bryan >> > > Only if sold by the piece, not if sold by weight. We still don't know > for sure. Someone had to go to the deli and check the price sign. Actually, she apologized to me. When I told her the bananas are sold by the pound there, she checked again and then weighed them. They are sold by the pound there. There are places were bananas as sold by the piece, and any I have seen sell them singly, not in bunches. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On Sun, 19 Jul 2015 17:41:55 -0400, Dave Smith
> wrote: >On 2015-07-19 11:57 AM, Ed Pawlowski wrote: > >>> If I were Dave, I'd apologize to the woman. >>> >>> --Bryan >>> >> >> Only if sold by the piece, not if sold by weight. We still don't know >> for sure. Someone had to go to the deli and check the price sign. > > >Actually, she apologized to me. When I told her the bananas are sold by >the pound there, she checked again and then weighed them. They are sold >by the pound there. > >There are places were bananas as sold by the piece, and any I have seen >sell them singly, not in bunches. What I found amazing is how many people sided with the clerk yet have never been to the store and never saw how they were priced. I can see selling by the piece at a lunch counter, but I've never seen it that way in a grocery store. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On 2015-07-20 6:12 AM, Ed Pawlowski wrote:
>> Actually, she apologized to me. When I told her the bananas are sold by >> the pound there, she checked again and then weighed them. They are sold >> by the pound there. >> >> There are places were bananas as sold by the piece, and any I have seen >> sell them singly, not in bunches. > > > What I found amazing is how many people sided with the clerk yet have > never been to the store and never saw how they were priced. I can see > selling by the piece at a lunch counter, but I've never seen it that > way in a grocery store. > That should not be too surprising here. The only only exercise some of these fools get is jumping to conclusions and stabbing people in the back. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On 7/20/2015 5:06 AM, Dave Smith wrote:
> On 2015-07-20 6:12 AM, Ed Pawlowski wrote: > >>> Actually, she apologized to me. When I told her the bananas are sold by >>> the pound there, she checked again and then weighed them. They are sold >>> by the pound there. >>> >>> There are places were bananas as sold by the piece, and any I have seen >>> sell them singly, not in bunches. >> >> >> What I found amazing is how many people sided with the clerk yet have >> never been to the store and never saw how they were priced. I can see >> selling by the piece at a lunch counter, but I've never seen it that >> way in a grocery store. >> > That should not be too surprising here. The only only exercise some of > these fools get is jumping to conclusions and stabbing people in the back. Says the ex-cop bully biotch! Drop dead, you canuckleheaded vermin. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On Mon, 20 Jul 2015 06:12:04 -0400, Ed Pawlowski > wrote:
> What I found amazing is how many people sided with the clerk yet have > never been to the store and never saw how they were priced. I can see > selling by the piece at a lunch counter, but I've never seen it that > way in a grocery store. Someone has already mentioned Trader Joe's. Certainly stores like 7-11 would and I'd venture to say that any store with an active sandwich counter sells them by the each for their lunch crowd. It wouldn't be unheard of to have two sets of pricing: by the piece and by the lb. -- sf |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On 2015-07-20 11:26 AM, sf wrote:
> On Mon, 20 Jul 2015 06:12:04 -0400, Ed Pawlowski > wrote: > >> What I found amazing is how many people sided with the clerk yet have >> never been to the store and never saw how they were priced. I can see >> selling by the piece at a lunch counter, but I've never seen it that >> way in a grocery store. > > Someone has already mentioned Trader Joe's. Certainly stores like > 7-11 would and I'd venture to say that any store with an active > sandwich counter sells them by the each for their lunch crowd. The place where this happened does NOT sell them by the piece. I stop there for things once or twice a week and often by bananas. They always have a cart full of them right in front of the check out and they are sold by the pound. > It > wouldn't be unheard of to have two sets of pricing: by the piece and > by the lb. It wouldn't. That would be one of the craziest ideas I can imagine in a store, selling bananas by the piece then they might be cheaper by the pound or vice versa? |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On Mon, 20 Jul 2015 14:26:02 -0400, Dave Smith
> wrote: > On 2015-07-20 11:26 AM, sf wrote: > > > It > > wouldn't be unheard of to have two sets of pricing: by the piece and > > by the lb. > > It wouldn't. That would be one of the craziest ideas I can imagine in a > store, selling bananas by the piece then they might be cheaper by the > pound or vice versa? > It's done. Buy one, pay the singles price (high). Buy more than one, pay by the pound. Either way, the store is not losing any money. -- sf |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On 2015-07-20 2:35 PM, sf wrote:
>>> It >>> wouldn't be unheard of to have two sets of pricing: by the piece and >>> by the lb. >> >> It wouldn't. That would be one of the craziest ideas I can imagine in a >> store, selling bananas by the piece then they might be cheaper by the >> pound or vice versa? >> > > It's done. Buy one, pay the singles price (high). Buy more than one, > pay by the pound. Either way, the store is not losing any money. > No? Any place I have seen bananas sold by the piece they were a lot more expensive than buying them by the pound. If I were a customer faced with having to buy by the piece instead of by the pound and paying more for the same banana I would be ticked off. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On Mon, 20 Jul 2015 15:03:03 -0400, Dave Smith
> wrote: > On 2015-07-20 2:35 PM, sf wrote: > > >>> It > >>> wouldn't be unheard of to have two sets of pricing: by the piece and > >>> by the lb. > >> > >> It wouldn't. That would be one of the craziest ideas I can imagine in a > >> store, selling bananas by the piece then they might be cheaper by the > >> pound or vice versa? > >> > > > > It's done. Buy one, pay the singles price (high). Buy more than one, > > pay by the pound. Either way, the store is not losing any money. > > > > No? Any place I have seen bananas sold by the piece they were a lot more > expensive than buying them by the pound. If I were a customer faced > with having to buy by the piece instead of by the pound and paying more > for the same banana I would be ticked off. > That's what I said. Your choice is to buy two of them if you want to pay by the pound and if you make that choice, you'll be shelling out more cash than the single price for one is. If you don't like it, then take your banana business elsewhere. -- sf |
Reply |
Thread Tools | Search this Thread |
Display Modes | |
|
|
![]() |
||||
Thread | Forum | |||
Deli Man | General Cooking | |||
Texting cashier | General Cooking | |||
Costco cashier/foodie | General Cooking | |||
French Cashier Scans Years Of Insults To Bag Bestseller... | General Cooking | |||
Deli's | General Cooking |