Home |
Search |
Today's Posts |
![]() |
|
General Cooking (rec.food.cooking) For general food and cooking discussion. Foods of all kinds, food procurement, cooking methods and techniques, eating, etc. |
Reply |
|
LinkBack | Thread Tools | Display Modes |
|
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]() "Dave Smith" > wrote in message ... > On 2015-03-09 3:09 PM, Ed Pawlowski wrote: > Quart of soda .25 should now be $1.95 I can get 2 liters as cheap as >> 78ΒΆ for generic store brand but name brand is $3.29 >> >> When we first married in 1966, a trip to the grocery store very two >> weeks was about $20 for 4 bags of groceries. That would be $156 today. >> Probably not far off. > > > When I was first married in 1973 our weekly one stop shopping was usually > about $30. We ate well, got lots of fruit and vegetables.nice cuts of meat > most of the time, though wife did wonders braising the cuts of beef that > used to be so cheap, like oxtails, short ribs and stewing beef. Our produce costs when I was a kid were less because we always had a large garden. We also went berry picking and most years my parents bought a lot of apples in Eastern Washington. |
Reply |
Thread Tools | Search this Thread |
Display Modes | |
|
|
![]() |
||||
Thread | Forum | |||
What is most faviourite food among kids? | General Cooking | |||
Healthy Food for Kids | General Cooking | |||
Ode to Pastorio (kids and food) | General Cooking | |||
Ode to Pastorio (kids and food) | General Cooking |