Home |
Search |
Today's Posts |
![]() |
|
General Cooking (rec.food.cooking) For general food and cooking discussion. Foods of all kinds, food procurement, cooking methods and techniques, eating, etc. |
Reply |
|
LinkBack | Thread Tools | Display Modes |
|
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]() > wrote in message ... > The family? > > The Beardsleys, of California, as featured in the Lucille Ball movie > "Yours, > Mine, and Ours." > > Before the movie, their story was written by the mother as "Who Gets the > Drumstick?" (Helen was a widow with 8 kids, he was a widower with 10. They > had two more.) > > In that book (chapter 12), a researcher comes to the house a month after > the wedding in the fall of 1961, to do the math on how they manage. He > concludes that they spend 66 cents a day for food, per person. According > to > one inflation calculator, that's $5.15 in 2014 - and another says $5.16 in > 2015. (I assume they were strict about not wasting food!) > > What's interesting, though, is that I DO waste food, unfortunately, but > MY food budget, last December, was $120 a month - or about $4 a day! > > Also, there was clearly a mistake in the book - the mother said they spent > $450 a month on food, so unless she meant $400, that would be just under > 74 cents per person per day (using 365.25 days a year, I mean), not 66 > cents! > > Thoughts? Granted, I'm sure there are all sorts of reasons food might be > cheaper now - someone also once said that in the 19th century, too, food > was pricey but servants were cheap, which was why Louisa May Alcott, in > "Little Women" could get away with calling her family "poor" even though > they had a servant, Hannah. > > > Lenona. find some old episodes of Dobie Gillis and look at the store sign prices in the background. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On Monday, March 9, 2015 at 4:16:57 PM UTC-4, Reggie wrote:
> > wrote in message > ... > > The family? > > > > The Beardsleys, of California, as featured in the Lucille Ball movie > > "Yours, > > Mine, and Ours." > > > > Before the movie, their story was written by the mother as "Who Gets the > > Drumstick?" (Helen was a widow with 8 kids, he was a widower with 10. They > > had two more.) > > > > In that book (chapter 12), a researcher comes to the house a month after > > the wedding in the fall of 1961, to do the math on how they manage. He > > concludes that they spend 66 cents a day for food, per person. According > > to > > one inflation calculator, that's $5.15 in 2014 - and another says $5.16 in > > 2015. (I assume they were strict about not wasting food!) > > > > What's interesting, though, is that I DO waste food, unfortunately, but > > MY food budget, last December, was $120 a month - or about $4 a day! > > > > Also, there was clearly a mistake in the book - the mother said they spent > > $450 a month on food, so unless she meant $400, that would be just under > > 74 cents per person per day (using 365.25 days a year, I mean), not 66 > > cents! > > > > Thoughts? Granted, I'm sure there are all sorts of reasons food might be > > cheaper now - someone also once said that in the 19th century, too, food > > was pricey but servants were cheap, which was why Louisa May Alcott, in > > "Little Women" could get away with calling her family "poor" even though > > they had a servant, Hannah. > > > > > > Lenona. > > find some old episodes of Dobie Gillis and look at the store sign prices in > the background. Or Andy Griffith. "Picnic ham 29 cents a pound". |
Reply |
Thread Tools | Search this Thread |
Display Modes | |
|
|
![]() |
||||
Thread | Forum | |||
What is most faviourite food among kids? | General Cooking | |||
Healthy Food for Kids | General Cooking | |||
Ode to Pastorio (kids and food) | General Cooking | |||
Ode to Pastorio (kids and food) | General Cooking |