Home |
Search |
Today's Posts |
![]() |
|
General Cooking (rec.food.cooking) For general food and cooking discussion. Foods of all kinds, food procurement, cooking methods and techniques, eating, etc. |
|
LinkBack | Thread Tools | Display Modes |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
Ed Pawlowski wrote:
> Yesterday I went to the local Stop & Shop to get some saltine > crackers. We don't eat them often so I was going to get the two > stack, 8 ounce package instead of the 4 stack 16 ounce package. > > The 8 ounce was priced 2/$6 > The 16 ounce was on sale for $2.99 save 30¢ > > Decisions, decisions. A slight change of subject, but I hate that, many times, the larger size is not the best value. I think many people mistakenly assume they're getting a better price when they buy the larger package and they're often not. I now always do the math before purchasing and sometimes end up buying the smaller package size because it's a better value. This happened to me the other day with the house brand of dryer sheets at Stop 'n' Shop - a single package of 80 sheets was _more_ than the total price of 2 packages of 40 sheets each. (Don't get me started on dryer sheets, either - my wife and both kids insist on them but I think they're completely unncesssary.) -S- |
Thread Tools | Search this Thread |
Display Modes | |
|
|
![]() |
||||
Thread | Forum | |||
Finding a CSA | General Cooking | |||
Finding a cause. | Winemaking | |||
Help finding... | Beer | |||
Finding BBQ | Barbecue |