View Single Post
  #1 (permalink)   Report Post  
Posted to rec.food.cooking
Ed Pawlowski Ed Pawlowski is offline
external usenet poster
 
Posts: 12,851
Default Finding the best value

Yesterday I went to the local Stop & Shop to get some saltine
crackers. We don't eat them often so I was going to get the two
stack, 8 ounce package instead of the 4 stack 16 ounce package.

The 8 ounce was priced 2/$6
The 16 ounce was on sale for $2.99 save 30¢

Decisions, decisions.