Home |
Search |
Today's Posts |
![]() |
|
General Cooking (rec.food.cooking) For general food and cooking discussion. Foods of all kinds, food procurement, cooking methods and techniques, eating, etc. |
|
LinkBack | Thread Tools | Display Modes |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
Fruit is pretty expensive where I live (southeastern PA) - pineapples
are $4 each. watermelons are $5, but saw them at $10 each. oranges, peaches, etc. Nothing is really cheap. Canteloupes and honeydews (my favoriates) always around $3 each or so. I'd love to make my own homemade juice, esp. pineapple, but just seems too expensive. Of course, it's probably better to just eat the fruit. But was just curious if anyone makes their own juice and how much you typically spend if you do. I hate buying commercial juice from concentrate, and sometimes I just crave a tall glass of pear juice (so i usually resort to just drinking the nasty syrupy juice of pears in cans heheh) |
Thread Tools | Search this Thread |
Display Modes | |
|
|
![]() |
||||
Thread | Forum | |||
filtering pickle juice to make salad dressing | General Cooking | |||
Homemade V8 Juice | Recipes (moderated) | |||
Homemade V8 Juice | Recipes (moderated) | |||
Semi-Homemade - why not make it Really Homemade? | General Cooking | |||
?Beetroot Juice. How does one make it? | General Cooking |