In article >, "Julie Bove" >
wrote:
> >> http://www.costco.com/Browse/Product...e=BD_564&Ne=40
> >> 000
> >> 00&eCat=BD_564%7C11123%7C11287&N=4038012&Mo=36&No= 9&Nr=P_CatalogName:BD_564
> >> &ca
> >> t=11287&Ns=P_Price%7C1%7C%7CP_SignDesc1&lang=en-US&Sp=C&topnav=bd
> >
> > 6 8oz or 8 6oz is still three pounds. 8.68 per package comes to 2.86 per
> > pound
> > which is actually close to three times the cost of whole apples.
> >
> > 12 2.2oz packages for 3.33 comes out to 2.00 per pound which while
> > noticeable
> > cheaper than costco is still about 2 times the cost of whole apples.
> >
> > So, what was your point?
> >
> > I'm not including these two facts: whole apples last longer and have less
> > chemicals, apples are not low-carb
>
> I have not bought the apples at Costco for some time. I usually buy them at
> Winco. They are much cheaper. The Costco ones are just nicer in that they
> are put into individual bags. The Winco ones do not come in 2.2 oz bags.
> It is just one really large bag. It is a long and narrow package but I
> don't remember the size. The 2.2 oz bags are what are normally sold in the
> grocery stores.
So let me summarize: In order to prove me wrong, you post a link to costco
proving my point about the cost/pound (fwiw, they are cheaper in my costco), I
break down the cost per pound showing that there's no way costco or your store
apple packages are cheaper than whole apples and then you refuse to admit I was
correct?
At least I had the courtesy to congratulate you when you found a mistake in some
of my posts