Food prices
"Ozgirl" > wrote in message
...
>
>
> "Julie Bove" > wrote in message
> ...
>>
>> "Ozgirl" > wrote in message
>> ...
>>>
>>>
>>> "Julie Bove" > wrote in message
>>> ...
>>>>
>>>> "Jacquie" > wrote in message
>>>> ...
>>>>>
>>>>> "Julie Bove" > wrote in message
>>>>> ...
>>>>>>
>>>>>> "Cheri" > wrote in message
>>>>>> ...
>>>>>>> "Julie Bove" > wrote in message
>>>>>>> ...
>>>>>>>> Okay I know this applies to everyone and not just diabetics. But
>>>>>>>> has anyone else noticed extreme changes in prices in the past few
>>>>>>>> months? One example. At Winco, I bought some Ragu Cheddar Cheese
>>>>>>>> Sauce for $1.48. Angela liked it so I bought another jar. Same
>>>>>>>> price. I won't buy it again because I got sick both times after
>>>>>>>> eating it. Not sure why.
>>>>>>>>
>>>>>>>> Anyway... I had noticed that the price of that had gone up a bit
>>>>>>>> maybe 2 or 3 weeks ago. We bought two jars of Ragu Alfredo Sauce
>>>>>>>> at that time and they were the same as the cheese sauce.
>>>>>>>>
>>>>>>>> And now today? $2.68 for the same stuff!
>>>>>>>>
>>>>>>>> I don't know if it's just the dairy or what. I bought some other
>>>>>>>> canned cheese sauce for nachos and I could have sworn when I first
>>>>>>>> bought it, it was just over a dollar a can. But now the price is
>>>>>>>> waaaay higher. I didn't buy any today or even go down that aisle
>>>>>>>> so I don't know what today's price was.
>>>>>>>>
>>>>>>>> I also noticed at Albertsons, their Shopper's Value chips (all
>>>>>>>> kinds) went from $1.50 a bag up to $1.78.
>>>>>>>>
>>>>>>>> Most of the time I don't really pay much mind to prices. I just
>>>>>>>> buy what I want. But we are having to tighten our belts since my
>>>>>>>> husband bought that new car. I have to make up for the payment
>>>>>>>> somewhere. And that means cutting back on food because pretty much
>>>>>>>> all of our other expenses are fixed. We don't take vacations, we
>>>>>>>> don't do a lot of fun stuff that would cost money. So I can't cut
>>>>>>>> back there.
>>>>>>>>
>>>>>>>> I did notice the first few times we went to Winco the prices were
>>>>>>>> so cheap I told Angela she could put whatever she wanted in the
>>>>>>>> shopping cart. And the last couple of times we went, I spent about
>>>>>>>> twice what I thought the total would be! Guess I really need to
>>>>>>>> pay attention to the prices from now on.
>>>>>>>>
>>>>>>>> The good thing is, QFC sent me a ton of coupons for their store and
>>>>>>>> several of them are for free things. So the next time we need
>>>>>>>> groceries, we will go there and just make do with what we can get.
>>>>>>>
>>>>>>> Yes, they've really jumped in CA. Ridiculous really. I'm really glad
>>>>>>> that I don't have children at home anymore, and wonder how some
>>>>>>> families are making it.
>>>>>>
>>>>>> I was watching what people bought today. I didn't see anyone buying
>>>>>> junk food and not a lot of meat. Mainly things like produce and
>>>>>> giant bags of tortillas.
>>>>>>
>>>>>> I got a paper in the mail today for free and reduced price lunches.
>>>>>> The paltry amount you would have to make to qualify for those is
>>>>>> certainly not enough to live off of here. But based on my SSDI alone
>>>>>> (for me and for Angela) we would qualify. Thankfully we have my
>>>>>> husband's income.
>>>>>>
>>>>>>
>>>>>>
>>>>> My Grandson is a Jr in High School and he was just telling me that his
>>>>> lunch is $6.00 a day... I had three teens at home at the same time in
>>>>> HS...we wouldn't have been able to afford it...they would have to have
>>>>> had PPJ every day...LOL. Luckily my Son and his wife make good
>>>>> money...they are his guardians until he graduates from school. His Mom
>>>>> lives here. My husband and I were just talking about how the cost of
>>>>> things have risen. We bought a filter for our fridge the other day, it
>>>>> was $50.00...a couple years ago we paid $25.00 for the same filter.
>>>>
>>>> Wow! That's a lot. I have no clue how much the lunches are at
>>>> Angela's school. They never have anything she can eat.
>>>
>>> My son every so often takes money and gets a wrap. Sweet chilli chicken
>>> with lettuce. He says it is quite good. He buys bottled water. For that
>>> he would need at least $5 and that's just lunch. Jasmine's school is too
>>> small for a canteen so they have to take everything they need for the
>>> day. My son usually takes a roll or sandwich with meat, lettuce and mayo
>>> plus water and a juice pack.
>>
>> I don't even think Angela's school offers bottled water. Included with
>> the lunch is milk and I think they can get soy milk as an option. But
>> they can no longer sell juice. They do have a machine that sells sports
>> drinks but she said it is always empty.
>>
>> Aside from the lunches I think she said they can buy a piece of fruit or
>> chips. She did do that one day when she forgot her lunch.
>>
>> If I really pushed it they would have to provide a suitable meal for her.
>> But I fear it would be just like when I sent her to camp and it was rice
>> pasta day after day.
>
> Food in schools here is from a canteen. You buy freshly made sandwiches
> and rolls etc. Parents or others volunteer. They have other things like
> salad plates, drinks, fruit, yoghurts and certain types of hot foods but
> not actual sit down hot meals. Like going to a sandwich shop but manned by
> volunteers.
Here they are hot meals but they don't sound good. I don't know if the Jr.
High has a salad bar or not. There was one at her elementary school.
|