Home |
Search |
Today's Posts |
![]() |
|
Diabetic (alt.food.diabetic) This group is for the discussion of controlled-portion eating plans for the dietary management of diabetes. |
Reply |
|
LinkBack | Thread Tools | Display Modes |
|
Posted to alt.food.diabetic
|
|||
|
|||
![]() "Ozgirl" > wrote in message ... > > > "Julie Bove" > wrote in message > ... >> >> "Ozgirl" > wrote in message >> ... >>> >>> >>> "Julie Bove" > wrote in message >>> ... >>>> >>>> "Jacquie" > wrote in message >>>> ... >>>>> >>>>> "Julie Bove" > wrote in message >>>>> ... >>>>>> >>>>>> "Cheri" > wrote in message >>>>>> ... >>>>>>> "Julie Bove" > wrote in message >>>>>>> ... >>>>>>>> Okay I know this applies to everyone and not just diabetics. But >>>>>>>> has anyone else noticed extreme changes in prices in the past few >>>>>>>> months? One example. At Winco, I bought some Ragu Cheddar Cheese >>>>>>>> Sauce for $1.48. Angela liked it so I bought another jar. Same >>>>>>>> price. I won't buy it again because I got sick both times after >>>>>>>> eating it. Not sure why. >>>>>>>> >>>>>>>> Anyway... I had noticed that the price of that had gone up a bit >>>>>>>> maybe 2 or 3 weeks ago. We bought two jars of Ragu Alfredo Sauce >>>>>>>> at that time and they were the same as the cheese sauce. >>>>>>>> >>>>>>>> And now today? $2.68 for the same stuff! >>>>>>>> >>>>>>>> I don't know if it's just the dairy or what. I bought some other >>>>>>>> canned cheese sauce for nachos and I could have sworn when I first >>>>>>>> bought it, it was just over a dollar a can. But now the price is >>>>>>>> waaaay higher. I didn't buy any today or even go down that aisle >>>>>>>> so I don't know what today's price was. >>>>>>>> >>>>>>>> I also noticed at Albertsons, their Shopper's Value chips (all >>>>>>>> kinds) went from $1.50 a bag up to $1.78. >>>>>>>> >>>>>>>> Most of the time I don't really pay much mind to prices. I just >>>>>>>> buy what I want. But we are having to tighten our belts since my >>>>>>>> husband bought that new car. I have to make up for the payment >>>>>>>> somewhere. And that means cutting back on food because pretty much >>>>>>>> all of our other expenses are fixed. We don't take vacations, we >>>>>>>> don't do a lot of fun stuff that would cost money. So I can't cut >>>>>>>> back there. >>>>>>>> >>>>>>>> I did notice the first few times we went to Winco the prices were >>>>>>>> so cheap I told Angela she could put whatever she wanted in the >>>>>>>> shopping cart. And the last couple of times we went, I spent about >>>>>>>> twice what I thought the total would be! Guess I really need to >>>>>>>> pay attention to the prices from now on. >>>>>>>> >>>>>>>> The good thing is, QFC sent me a ton of coupons for their store and >>>>>>>> several of them are for free things. So the next time we need >>>>>>>> groceries, we will go there and just make do with what we can get. >>>>>>> >>>>>>> Yes, they've really jumped in CA. Ridiculous really. I'm really glad >>>>>>> that I don't have children at home anymore, and wonder how some >>>>>>> families are making it. >>>>>> >>>>>> I was watching what people bought today. I didn't see anyone buying >>>>>> junk food and not a lot of meat. Mainly things like produce and >>>>>> giant bags of tortillas. >>>>>> >>>>>> I got a paper in the mail today for free and reduced price lunches. >>>>>> The paltry amount you would have to make to qualify for those is >>>>>> certainly not enough to live off of here. But based on my SSDI alone >>>>>> (for me and for Angela) we would qualify. Thankfully we have my >>>>>> husband's income. >>>>>> >>>>>> >>>>>> >>>>> My Grandson is a Jr in High School and he was just telling me that his >>>>> lunch is $6.00 a day... I had three teens at home at the same time in >>>>> HS...we wouldn't have been able to afford it...they would have to have >>>>> had PPJ every day...LOL. Luckily my Son and his wife make good >>>>> money...they are his guardians until he graduates from school. His Mom >>>>> lives here. My husband and I were just talking about how the cost of >>>>> things have risen. We bought a filter for our fridge the other day, it >>>>> was $50.00...a couple years ago we paid $25.00 for the same filter. >>>> >>>> Wow! That's a lot. I have no clue how much the lunches are at >>>> Angela's school. They never have anything she can eat. >>> >>> My son every so often takes money and gets a wrap. Sweet chilli chicken >>> with lettuce. He says it is quite good. He buys bottled water. For that >>> he would need at least $5 and that's just lunch. Jasmine's school is too >>> small for a canteen so they have to take everything they need for the >>> day. My son usually takes a roll or sandwich with meat, lettuce and mayo >>> plus water and a juice pack. >> >> I don't even think Angela's school offers bottled water. Included with >> the lunch is milk and I think they can get soy milk as an option. But >> they can no longer sell juice. They do have a machine that sells sports >> drinks but she said it is always empty. >> >> Aside from the lunches I think she said they can buy a piece of fruit or >> chips. She did do that one day when she forgot her lunch. >> >> If I really pushed it they would have to provide a suitable meal for her. >> But I fear it would be just like when I sent her to camp and it was rice >> pasta day after day. > > Food in schools here is from a canteen. You buy freshly made sandwiches > and rolls etc. Parents or others volunteer. They have other things like > salad plates, drinks, fruit, yoghurts and certain types of hot foods but > not actual sit down hot meals. Like going to a sandwich shop but manned by > volunteers. Here they are hot meals but they don't sound good. I don't know if the Jr. High has a salad bar or not. There was one at her elementary school. |
Reply |
Thread Tools | Search this Thread |
Display Modes | |
|
|
![]() |
||||
Thread | Forum | |||
Food prices up! | General Cooking | |||
Food prices going WAY up! | General Cooking | |||
Food prices | General Cooking | |||
Food Prices | General Cooking | |||
Food Prices | General Cooking |