Thread: Food prices
View Single Post
  #15 (permalink)   Report Post  
Posted to alt.food.diabetic
Ozgirl Ozgirl is offline
external usenet poster
 
Posts: 1,614
Default Food prices



"Julie Bove" > wrote in message
...
>
> "Ozgirl" > wrote in message
> ...
>>
>>
>> "Julie Bove" > wrote in message
>> ...
>>>
>>> "Jacquie" > wrote in message
>>> ...
>>>>
>>>> "Julie Bove" > wrote in message
>>>> ...
>>>>>
>>>>> "Cheri" > wrote in message
>>>>> ...
>>>>>> "Julie Bove" > wrote in message
>>>>>> ...
>>>>>>> Okay I know this applies to everyone and not just diabetics.
>>>>>>> But has anyone else noticed extreme changes in prices in the
>>>>>>> past few months? One example. At Winco, I bought some Ragu
>>>>>>> Cheddar Cheese Sauce for $1.48. Angela liked it so I bought
>>>>>>> another jar. Same price. I won't buy it again because I got
>>>>>>> sick both times after eating it. Not sure why.
>>>>>>>
>>>>>>> Anyway... I had noticed that the price of that had gone up a
>>>>>>> bit maybe 2 or 3 weeks ago. We bought two jars of Ragu Alfredo
>>>>>>> Sauce at that time and they were the same as the cheese sauce.
>>>>>>>
>>>>>>> And now today? $2.68 for the same stuff!
>>>>>>>
>>>>>>> I don't know if it's just the dairy or what. I bought some
>>>>>>> other canned cheese sauce for nachos and I could have sworn when
>>>>>>> I first bought it, it was just over a dollar a can. But now the
>>>>>>> price is waaaay higher. I didn't buy any today or even go down
>>>>>>> that aisle so I don't know what today's price was.
>>>>>>>
>>>>>>> I also noticed at Albertsons, their Shopper's Value chips (all
>>>>>>> kinds) went from $1.50 a bag up to $1.78.
>>>>>>>
>>>>>>> Most of the time I don't really pay much mind to prices. I just
>>>>>>> buy what I want. But we are having to tighten our belts since
>>>>>>> my husband bought that new car. I have to make up for the
>>>>>>> payment somewhere. And that means cutting back on food because
>>>>>>> pretty much all of our other expenses are fixed. We don't take
>>>>>>> vacations, we don't do a lot of fun stuff that would cost money.
>>>>>>> So I can't cut back there.
>>>>>>>
>>>>>>> I did notice the first few times we went to Winco the prices
>>>>>>> were so cheap I told Angela she could put whatever she wanted in
>>>>>>> the shopping cart. And the last couple of times we went, I
>>>>>>> spent about twice what I thought the total would be! Guess I
>>>>>>> really need to pay attention to the prices from now on.
>>>>>>>
>>>>>>> The good thing is, QFC sent me a ton of coupons for their store
>>>>>>> and several of them are for free things. So the next time we
>>>>>>> need groceries, we will go there and just make do with what we
>>>>>>> can get.
>>>>>>
>>>>>> Yes, they've really jumped in CA. Ridiculous really. I'm really
>>>>>> glad that I don't have children at home anymore, and wonder how
>>>>>> some families are making it.
>>>>>
>>>>> I was watching what people bought today. I didn't see anyone
>>>>> buying junk food and not a lot of meat. Mainly things like
>>>>> produce and giant bags of tortillas.
>>>>>
>>>>> I got a paper in the mail today for free and reduced price
>>>>> lunches. The paltry amount you would have to make to qualify for
>>>>> those is certainly not enough to live off of here. But based on
>>>>> my SSDI alone (for me and for Angela) we would qualify.
>>>>> Thankfully we have my husband's income.
>>>>>
>>>>>
>>>>>
>>>> My Grandson is a Jr in High School and he was just telling me that
>>>> his lunch is $6.00 a day... I had three teens at home at the same
>>>> time in HS...we wouldn't have been able to afford it...they would
>>>> have to have had PPJ every day...LOL. Luckily my Son and his wife
>>>> make good money...they are his guardians until he graduates from
>>>> school. His Mom lives here. My husband and I were just talking
>>>> about how the cost of things have risen. We bought a filter for our
>>>> fridge the other day, it was $50.00...a couple years ago we paid
>>>> $25.00 for the same filter.
>>>
>>> Wow! That's a lot. I have no clue how much the lunches are at
>>> Angela's school. They never have anything she can eat.

>>
>> My son every so often takes money and gets a wrap. Sweet chilli
>> chicken with lettuce. He says it is quite good. He buys bottled
>> water. For that he would need at least $5 and that's just lunch.
>> Jasmine's school is too small for a canteen so they have to take
>> everything they need for the day. My son usually takes a roll or
>> sandwich with meat, lettuce and mayo plus water and a juice pack.

>
> I don't even think Angela's school offers bottled water. Included
> with the lunch is milk and I think they can get soy milk as an option.
> But they can no longer sell juice. They do have a machine that sells
> sports drinks but she said it is always empty.
>
> Aside from the lunches I think she said they can buy a piece of fruit
> or chips. She did do that one day when she forgot her lunch.
>
> If I really pushed it they would have to provide a suitable meal for
> her. But I fear it would be just like when I sent her to camp and it
> was rice pasta day after day.


Food in schools here is from a canteen. You buy freshly made sandwiches
and rolls etc. Parents or others volunteer. They have other things like
salad plates, drinks, fruit, yoghurts and certain types of hot foods but
not actual sit down hot meals. Like going to a sandwich shop but manned
by volunteers.
>
>