John Kane wrote:
> On Jun 14, 8:00 pm, phaeton > wrote:
>> I just picked up a seldom used 4.5qt Kitchenaid Classic Stand Mixer for
>> $75.
>
> Very nice!
>
>> I always wanted a larger one (like the Pro 5) but for this much
>> scratch and for just one person, I think i did ok for now. Maybe
>> someday I'll upgrade and pass this one on.
>
> Me sir, me!!!
>
>> You don't save any
>> money making your own bread, but it always tastes better than
>> store-bought, and I enjoy doing it.
>
> I've always wondered about that. I figure I can get about 30 loaves of
> bread from a 10kg bag of flour, and a small bag of yeast ( maybe 40
> cents a loaf last time I checked which was before the price of flour
> jumped) . The real questions are, "What are my energy (electic oven )
> costs and the cost of my labour.?)
>
> I don't like the 'air' bread (Wonder Bread etc) that one gets in the
> grocery store so I'd have to buy from a bakery and a loaf of bread can
> be fairly high[1]. So I suspect that I do save some money but not a
> huge amount.
>
> John Kane Kingston ON Canada
>
> 1. My favourite, but expensive bakery wants something like CDN$4.00
> for a loaf of dark rye!
I guess I've never bought flour in quantity like that. I too dislike
the "Air Breads" as you mention. There's a brand called "Arnold"
(
www.arnoldbakery.com) that makes a really nice, dense whole wheat that
I really like for a store bought pullman loaf, anyways. If you eat one
sandwich made out of this bread, you feel like you've eaten two when
you're done.
-J