Home |
Search |
Today's Posts |
![]() |
|
General Cooking (rec.food.cooking) For general food and cooking discussion. Foods of all kinds, food procurement, cooking methods and techniques, eating, etc. |
|
LinkBack | Thread Tools | Display Modes |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
sf wrote in rec.food.cooking:
> On Wed, 11 Mar 2015 19:33:08 -0700 (PDT), Nancy2 > > wrote: > > > Janet, my weekly shopping, food and paper goods, etc., was about > > $20, in the early sixties. I used to multiply bags by $5 to > > estimate total; now, it is more like $20 a bag or more. > > > I figure my grocery shopping is more like $50 a bag now. Meat is what > drives up the price. Probably what helps here is we are low meat eaters. Not vegetarian by any means, but meat tends to be more of a garnish overall in our cooking. Some days we hit 6$ or more each, others 2.50 or so. Lets see how today works out. Breakfast: Dashi Miso Udon (extra udon). About 22 cents each. 1 hard boiled egg split (bought at 99cents a dozen sale) so make it 25 cents for breakfast. Hot tea (less than a penny each). Lunch: Home made pizza. dough makes 2 at 40cents so 20 cents dough, 1/2 cup sauce made at home from cans and spices, another 20 cents. Onion chopped another 20 cents. sliced hard salami (2 pieces) about 20 cents since thin cut, Cheeses 47cents. Fed 3 at 42 cents each. Dinner: 1/2 lb Gai Lan (Asian broccoli) at 1.29lb = 64 cents. Fresh Pompano at 3.49lb, 2 lbs = 6.98. fresh bread at 40cents for 2lbs. Call the portions 6 cents worth? Add 15 cents for butter. Mint tea made from my own yard mint and the bags from breakfast (slow steeped then chilled). Fed 3 at 2.62. 3.29 each today. -- |
Thread Tools | Search this Thread |
Display Modes | |
|
|
![]() |
||||
Thread | Forum | |||
What is most faviourite food among kids? | General Cooking | |||
Healthy Food for Kids | General Cooking | |||
Ode to Pastorio (kids and food) | General Cooking | |||
Ode to Pastorio (kids and food) | General Cooking |