General Cooking (rec.food.cooking) For general food and cooking discussion. Foods of all kinds, food procurement, cooking methods and techniques, eating, etc.

 
 
LinkBack Thread Tools Search this Thread Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
  #1 (permalink)   Report Post  
Gregory Morrow
 
Posts: n/a
Default Vittles Gettin' Cheaper...???

A whiles back I brought up the subject of high grocery prices and y'all
piped in pretty much concurring that groceries were more expensive.

The last several weeks have been something of a pleasant surprise: there
have been some really good sale prices lately on things that were fairly
costly for a long while. I'll give some examples (FYI I shop mainly at
Treasure Island Foods here in Chicago..I also buy a lot at the Walgreen's
drugstore chain because they have good sales on things. I also shop cheapo
Asian places; my corner convenience store is run by Pilipinos and they have
a large selection of sauces, canned goods, rice, etc. at really cheap
prices...and I have a nice little Saturday farmer's market down the street):


Milk: it's been running $2.29 - $2.69 per gallon. Treasure Island has it for
a $2.99 "everyday price". Quite a drop from earlier...

Eggs: $0.39 per dozen (limit 2 with $10.00 purchase;afterwards $0.79)

Butter: $0.99 per lb. (limit 2 with $10.00 purchase;afterwards $2.00/lb)

Ice cream: Edy's Grand 2 for $5.00 (big container); Haagen Daz, Ben &
Jerry's (pints) 2 for $5.00

Chicken: $1.99/lb for boneless breasts; 5 lb+ trays of chicken quarters,
legs or thighs have been about $0.39/lb

Pork: $1.99/lb for nice boneless sirloin roasts and assorted big thick
cutlets and chops (pork has been pretty reasonable all along). I adore pork
so I'm happy )

Beef: It was virtually a luxury item for a time, but the price is coming
down to something I can indulge in once in a while e.g. sirloin steak for
$5.98/lb

Turkey: $0.99/lb for a big roaster, "fresh" or frozen

Ketchup: Heinz @ $0.79 per 24 oz. bottle. Also good prices on BBQ sauces
('though I usually make my own)...

Mayo/salad dressing: Kraft was $1.49 for a 32 oz bottle; this week
Hellman's is $1.99. Henri's salad dressings were $0.99 recently

Canned veg: Del Monte or store brands 2/3 for $1.00

Canned soup: Campbell's Chunky 19 oz @ $0.99; Progresso 19 oz @$0.99 (with
all my vegetables I'm starting to make my own)

Pasta: Racconto (my everyday Eye - talian brand) @ $0.69 for all varieties;
Kraft Mac 'n Cheese ("Kraft Dinner" to you Canucks) 2 for $1.00

Fresh produce: it's cheaper but of course 'tis the season. Last Saturday I
bought four huge shopping bags of Indiana - grown produce at our local
farmer's market for about $15.00 - beautiful red bell peppers as large as
yer head, salad greens, beets, REAL tomatoes, zukes, cukes, lovely sweet
carrots, radishes, jalapenos, string beans, dill, peaches, etcetera
etcetera. I made dinner for five on Sunday night and cooked up a big amount
of stuff for our corner bar Labor Day cookout the next day and I still have
a goodly amount left...and the quality of the Indianer produce *far* exceeds
the soopermarket stuff...

I was talking to My Friend The Chef and she said that the wholesale prices
they are paying for most everything are down a bit...

Anyways my freezer and larder are full. I'm well - stocked. I'm not poor
and I'm not cheap but I am a "frugalista" and I like value for money,
'specially when it comes to my comestibles...

--
Best
Greg



 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules

Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Graduation Open House Vittles Melba's Jammin' General Cooking 31 14-06-2010 09:17 PM
OT - gettin' annoyed Denise~* General Cooking 15 27-11-2006 03:57 AM
Gettin' out o' Dodge F.G. Whitfurrows Barbecue 24 31-05-2004 06:18 PM
Annual Fall Fishing Trip Vittles Melba's Jammin' General Cooking 1 29-09-2003 05:46 PM


All times are GMT +1. The time now is 03:08 PM.

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2004-2025 FoodBanter.com.
The comments are property of their posters.
 

About Us

"It's about Food and drink"