General Cooking (rec.food.cooking) For general food and cooking discussion. Foods of all kinds, food procurement, cooking methods and techniques, eating, etc.

 
 
LinkBack Thread Tools Search this Thread Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
  #11 (permalink)   Report Post  
Posted to rec.food.cooking
external usenet poster
 
Posts: 2,415
Default Unit pricing come-ons

On Sat, 12 Apr 2008 07:19:21 -0700 (PDT), Sheldon >
wrote:

>Janet Baraclough wrote:
>> > James Silverton wrote:

>>
>> ?I saw some large navel
>> > > oranges marked "10 for....." That looked interesting until I saw
>> > > it was "10 for $10" or a dollar each. Don't people do the simple
>> > > arithmetic.

>>
>> ? ?Sadly. huge numbers of people today are incapable of the most basic
>> mental arithmetic.

>
>What if you bought ten oranges, and after a week the last two were
>rotted... that happens with produce, very often... when produce goes
>on those volume sales it's far more often because it's ready to go off
>than there's a glut.
>
>Actually a far greater percentage of people today than ever are
>capable of arithmetic... reading/writing too. Far more people today
>receive an eduction than ever before and a far better education...
>perhaps you don't associate with educated people, I have a strong
>suspician you don't, otherwise you'd not be so reactive regarding
>things you know nothing about... the uneducated tend to shoot from the
>hip, they don't think first.. very prevalent with newsgroup posters
>who typically race to reply, and often, especially about topics of
>which they know nothing.
>
>I think most shopppers do very well with calculating pricing, actually
>too well. But many of today's marketing tactics are about placement
>strategies, ego stroking, and impulse buying, but have little to do
>with a patron's mathematical abilities. Most people, in the US
>anyway, buy food items based more on what they need at the moment
>rather than based exclusively on price... not many people are going to
>drive all over town just because they can save a few pennies on a few
>items... most folks in the US are smart enough to realize that when a
>store prices meat a dollar less per pound that the items that go with
>that particular meat are priced higher than usual, but not many are
>going to drive miles to save 20 cents on onions, mushrooms, potatoes,
>canned beans, etc.. most folks in the US value their time much more
>than saving a dime on soda pop... and with the high cost of energy
>today it never pays to go the drive-by shopping routine. And anyway
>all stores have sales, and over time by shopping primarily at any one
>stupidmarket the yearly grocery bill tends to even out... so Americans
>tend to possess better abilities at logical deduction and more common
>sense too... becoming trapped in the picayune aspects of the math is
>precisely what the marketing gurus hope for, their goal is to coerce
>shoppers into buying volume... the shopper doesn't get nearly the
>volume discount the store does. Next time you see a 2fer, 5fer or
>10fer sale even if it costs a few cents less, think more about if you
>really need that many instead of computing the math.... because if
>just one doesn't get used you're a loser. Whenever you buy more
>volume and larger sizes than you can possibly use in a reasonable time
>you are not only investing your dollars into non interest bearing
>commodities but you are losing the use of your capital (actually
>transfering it to the store for free), and you have to warehouse all
>that bulk on your shelves, in your fridge, in your freezer. which
>frees up the store's shelves and saves them money (you become a free
>warehouser, but also a goodly portion will often spoil before you can
>use it). People tend to prepare larger amounts than they can
>reasonably use just because they have the extra volume on hand,
>especially with the larger sizes... then the leftovers end up in the
>trash and then not only have you saved nothing but if you do the math
>you'll discover that you actually come out in a much poorer position
>than had you NOT did the math originally that coerced you to buy that
>ten pound sack of spuds instead of the five pounds... you innitially
>saved 50 cents but three weeks later tossed three pounds into the
>composter. You know where you can shove your pence pinching math.



I am very fortunate that our regular grocery store charges by the
item, even when price at 2 for or 10 for. If the price is 3 for $.99
and the regular price is $.40, I can buy 1 for $.33, I do not have to
buy 3 to get the lower price.
--
Susan N.

"Moral indignation is in most cases two percent moral,
48 percent indignation, and 50 percent envy."
Vittorio De Sica, Italian movie director (1901-1974)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules

Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
For once, I ignored the price per unit. Kalmia General Cooking 1 10-01-2015 06:19 PM
Pricing hoo ha! Julie Bove[_2_] General Cooking 2 07-11-2014 05:55 AM
PL Unit on soon BadCook General Cooking 0 03-12-2008 09:54 AM
The Real Unit [email protected] General Cooking 0 13-03-2006 06:29 AM
Futures pricing Bill Wine 2 07-07-2004 10:24 PM


All times are GMT +1. The time now is 10:46 PM.

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2004-2025 FoodBanter.com.
The comments are property of their posters.
 

About Us

"It's about Food and drink"