General Cooking (rec.food.cooking) For general food and cooking discussion. Foods of all kinds, food procurement, cooking methods and techniques, eating, etc.

Reply
 
LinkBack Thread Tools Search this Thread Display Modes
  #1 (permalink)   Report Post  
Posted to rec.food.cooking
-L. -L. is offline
external usenet poster
 
Posts: 834
Default Question for Barb about Jams/Preserves


Melba's Jammin' wrote:
>
> I was shopping earlier in the day and looked at a 10 oz jar of
> Dickinson's stuff. And if I recall, it had the dreaded corn syrup and
> high fructose in it, too. Tsk, tsk.


It tastes good though! I swear!! And yes, it is spendy...
>
> Holy crap, Batgirl! It was $3.29 for that jar. The Gedney stuff is
> anywhere from $2.00-$3.29 for a 16 oz jar. And mighty good. You can
> order it online. . . .


Please send me your price list - email addy is good. I am assuming
this is the price list for the real tomato and not the Gedney
version... (Though I may break my rule of no internet orders try
some of the Gedney product...)

-L.

Reply
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules

Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
jams and preserves jamchickx Preserving 8 03-10-2012 06:53 PM
Happy Birthday Barb, Queen of Jams, Jellies and Preserves! Nexis General Cooking 8 25-06-2005 05:19 AM
Making Jams, Jellies, and Preserves Dieter Zakas Preserving 36 20-01-2005 07:38 PM
Making Jams, Jellies, and Preserves William R. Watt Preserving 32 15-01-2005 08:13 AM
Making Jams, Jellies, and Preserves Dieter Zakas General Cooking 0 11-01-2005 12:13 AM


All times are GMT +1. The time now is 04:37 AM.

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2004-2025 FoodBanter.com.
The comments are property of their posters.
 

About Us

"It's about Food and drink"