View Single Post
  #2 (permalink)   Report Post  
sarah bennett
 
Posts: n/a
Default

Renee wrote:
> Someone else's post about chicken prices got me thinking about other things
> bought throughout the States, too. What sale items are an especially good
> price in your area, that you might go out of your way for or purchase on an
> 'off' shopping day?
>
> I look for these sales in the circulars, then sometimes stock up:
>
> Whole chicken fryers - $.69 / lb


When the additive-free chicken is on sale for .99 I buy that instead of
the regular stuff @ .69 at aldi, or the leg quarters for .40 .

> Boneless, skinless chicken breasts - $1.79 / lb


This is one of the few things that is more expensive at aldi than on
sale at the grocery store. I bought some @ 1.67/# a few weeks ago, but
anything under $2 a pound is good in my book.

> Dungeness crab clusters - $3.99 / lb
> Snow crab clusters - $3.99 / lb
> Fresh salmon filets - $3.99 / lb
> Fresh tilapia filets - $4.99 / lb
> Fresh catfish filets - $4.59 / lb
> Ocean scallops - $6.99 / lb


Yum! My husband won't eat seafood except for shrimp and swordfish.

> Whole (or butt portion) beef tenderloin - $7.99 / lb
> Ribeyes - $4.99 / lb
> T-Bones - $4.99 / lb


I like the bone-in rib steaks. those are some good prices, tho

> Top round - $2.50 / lb
> 93% lean ground beef - $2.39 / lb


I wait till whatever "hamburger" is on sale for .99 a pound, but only
from certain stores. One of the few things i won't buy at aldi. I have
tried using the lower fat % ground beef, but my hamburgers come out too
dry (at least the well ones do)

> Baby back ribs - $3.99 / lb
> Whole pork tenderloin - $3.99 / lb


I buy the half loins at $2 a pound or less and cut them into chops.
prefer bone-in, though.

> Brand name bacon - $2.50 / lb


My favorite bacon is never this cheap, but if I need it for a recipe, I
can always find it at aldi for 2.00.

> Chunk cheddar - $2.99 / lb


Once in a while the krogers here have their 1/2 pound chunks of cheese
(and the 12 oz packages of american) for .99. Aldi is 1.49, so I try to
stock up when i see that particular sale (I find that, if you are
shredding it anyhow, freezing doesn't mess up cheddar and mozz too badly.)
> Bumble Bee Chunk Light Tuna - $.33 per can (in a 4-pak)


once in a while, the meijer brand goes to 4/$1.00. I'm not sure why I
bother to stock up, though, because I always seem to have 875 cans in
the pantry

When bell peppers are on sale for .99 a pound or less, I buy a few
pounds and dice them for freezing.

Pretty much everything else that I used to stock up on, now I just buy
at aldi. I have not noticed a difference in quality, but I tend to
purchase pretty basic things. I took a former friend of mine shopping
there, and she bought a ton of instant/boxed/canned stuff and she said
it was all comparable to the brands she was used to with the exception
of the canned ravioli.



--

saerah

"It's not a gimmick, it's an incentive."- asterbark, afca

aware of the manifold possibilities of the future

"I think there's a clause in the Shaman's and Jujumen's Local #57 Union
contract that they have to have reciprocity for each other's shop rules."
-König Prüß