View Single Post
  #23 (permalink)   Report Post  
graham
 
Posts: n/a
Default


"Wooly" > wrote in message
news
> On Mon, 18 Jul 2005 10:36:18 -0600, Mike Avery
> > spewed forth :
>
> Its also cheaper to grind your own in most instances. I buy Montana
> hard white through the local food coop. A 50# bag costs me about $18,
> delivered to my door and usually carried into the house by a nice
> college boy who is working to maintain his or his girlfriend's share
> in the coop. The same quantity of flour purchased at the market would
> run me upwards of $100 these days, and I wouldn't like the results.
> The grinder paid for itself sometime during its third year of use.
>


You must be living in a particularly deprived area. I pay about $8 for a
44lb (20kg) sack of good bread flour!

Graham