Thread: Menu Theory
View Single Post
  #17 (permalink)   Report Post  
Cindy Fuller
 
Posts: n/a
Default Menu Theory

In article >,
Lena B Katz > wrote:

> On Wed, 7 Jan 2004, Dimitri wrote:
>
> >
> > "Lena B Katz" > wrote in message
> > ...
> > > Just looking for some tips...
> > >
> > > 1. How much should i feed someone at supper?

> >
> > How much Money do you have and how hungry are they?

>
> Under $75 a month for myself. We eat late suppers, around eight or ten at
> night. usually people eat snacks about four hours earlier.
>
> > > 2. What kinds of food should a poor shopper mix together?

> >
> > Healthy foods.

>
> this doesn't tell me much about the theory... I mean, i knwo
> mashedpotatoes are healthy for you... but just mashed potatoes doesn't
> make a meal (why, i'm not really sure).
>

All right, it's time for the nutrition person to chime in here. As it
is usually constructed, the "typical" US meal is described thusly:

You need a source of protein. It can be meat, fish, poultry, eggs,
cheese, soy or other legumes. With the exception of soybeans, legumes
are an incomplete protein. Complement with another plant protein source
(e.g., rice, pasta, or bread). If you buy chicken, buy a whole one and
cut it up yourself. You can freeze the backs, necks, & giblets to make
soup when you get a few accumulated.

You also need at least one vegetable. Carrots are inexpensive. So are
cabbage and other winter greens (kale) this time of year. Forget fresh
tomatoes in January--they're not worth the cost. Broccoli, cauliflower,
brussels sprouts are reasonably priced now. When you see frozen peas,
green beans, or corn on sale, stock up. If you're not already having
pasta or rice, you can have potatoes or sweet potatoes.

For dessert or snacks you can have fruit. Apples, pears, and citrus
fruit are reasonably priced right now. If you want to splurge on dried
fruit, go for dried apricots or dried plums.

I'm big on one dish meals like stir fries or casseroles. And no, they
need not be nasty creations involving lots of canned goods. These can
stretch the protein source with vegetables and starch. And they're good
ways to use up odds and ends, like half an onion or two carrots.

For three students, look for recipes that serve 4. That may give you a
little extra food that someone can take for lunch the next day, or you
may find that amount will be gone in one sitting.

One of the best ways to economize is to make your own bread, since most
loaves of decent bread can cost over $2. You can make 2-3 loaves at
once on the weekend and you'll have a supply for the week. It doesn't
take that much hands-on time.

Cindy

--
C.J. Fuller

Delete the obvious to email me