View Single Post
  #21 (permalink)   Report Post  
Kate Connally
 
Posts: n/a
Default

Nancy Young wrote:
>
> "Kate Connally" > wrote in message
> ...
> > Nancy Young wrote:

>
> >> I tried to buy the grade B once, online ... holy crap, was it expensive.
> >> I
> >> can live with the usual grade A for that amount of money. I *think* I'm
> >> going to New Hampshire this May, maybe I can find some B for a
> >> reasonable price.

>
> > Come to PA for the PA Maple Festival in Meyersdale, PA.

>
> The problem is, you can't get to PA from here.


:-P Can, too! Actually "here" is *in* PA. What you
meant to say was that you can't get to PA from "there".
But if you can get from "there" to "here" you can get
to PA from "here".

> > You can get a quart of grade B for about $9 or $9.50.

>
> Wow, the quotes I got were 4 times that.
>
> > That's where I'll be going in April to get my syrup so
> > I can finally make those RI johnny cakes from the meal
> > I bought there last fall. I was out of syrup so I threw
> > the meal in the freezer to keep until I could restock
> > at the maple festival. I refuse to pay more than what
> > they charge at the festival! In VT they wanted $13-$16
> > a qt. No way, Jose!

>
> Thanks for the heads up, I would really like to try it. I have
> a real hankering for waffles.


If you want to read about the maple festival and get the
dates just google "PA Maple Festival".

Kate

--
Kate Connally
“If I were as old as I feel, I’d be dead already.”
Goldfish: “The wholesome snack that smiles back,
Until you bite their heads off.”
What if the hokey pokey really *is* what it's all about?