And most people do not buy 4 at once... A guy at work used to bring me and
a gal I worked with each a bun similar in size to a Cinabon for lunch. That
was all we ate with some coffee..noshed on it all afternoon. it was
wonderful.
--
Laura
"Curly Sue" > wrote in message
...
> On 17 Dec 2003 08:50:49 GMT, oads (BillKirch) wrote:
>
> >They sure got a lotta nerve charging $11 for four buns and $14 for their
> >caramel pecan rolls.....couldn't believe it. I just went home and made
some. of
> >course it was at the airport. BG
>
> I buy the minibons unless there's someone around to split the
> full-size with. (The regular ones are way too big for me.) They are
> sooo good. It's possible that I might be able to make them as
> delicious for less money per roll. But then I would have 12 of them
> instead of one (and one is all I want) and the total cost would be
> greater. Then you factor in the planning, shopping, mixing, baking,
> and cleaning up. Just for one cinnamon roll? $2.75 looks a lot
> better :>
>
> Sue(tm)
> Lead me not into temptation... I can find it myself!