Why price of eggs skyrocketed?
>You didn't write *whole* wheat. But even so, that still doesn't explain the
>300% discrepancy. No matter how you slice the cake whole wheat flour
>(especially bulk) doesn't cost 3X the price of white wheat flour (especially
>packaged).
why?
I buy white unbleached at 88 cents for 5 lbs. and whole wheet for $2.89 for 5
lbs.
Both packaged.
~Kat
"I think I would like to call myself 'the girl who wanted to be God'. Yet if I
were not in this body, where would I be--perhaps I am destined to be classified
and qualified. But, oh, I cry out aginst it." --Sylvia Plath
|