What would you choose?
On Fri, 26 Oct 2018 10:22:20 -0500, Sqwertz wrote:
> The 73% lean is the better value - costs 20% less for only 9% more
> fat. They will both taste nearly identical. I buy a 10lb chub of
> 74% every 2-3 months to be used for whatever tickles my nuts.
That's 73% and I usually pay $18.50-$19.75 at the register even
though the price listed on the shelf is usually higher by $1-$2.
$1.90/lb is very cost effective. The next step up in bulk ground
beef is $8.50 for 3-pound chubs of 80% ($2.83/lb). I just can't
justify paying $8.50 for something that will be used to make sloppy
hoes (for example).
-sw
|