Ed Pawlowski wrote:
>tert in seattle wrote:
>
>> here's what I got when I ordered a McChicken from the value menu
>> http://ftupet.com/~tert/img/stuff/food/mcd/mcchx.jpg
>> I left it at the high resolution so you can marvel at whatever the hell
>> is going on in there it tasted just like it looks.
It looks disgusting, why would a normal brained person buy such
crap...
>Locally that would cost $1.25. I can get a much better chicken sandwich
>in town, but it cost $7.95. You've probably heard "you get what you pay
>for". Cheap and fast.
For $8 I'd much rather buy 4 pounds of skinless boneless chicken
breasts, cook them myself and feed four hungry people... and know
what/who we're eating. Were I in a hurry and didn't feel like cooking
just about every stupidmarket sells whole rotisserie chickens for
$5... a much better deal than an $8 measly chicken sandwhich at a
restaurant in the high rent district plus you'd order some over priced
sides and bevrages and leave a tip, those two $8 chicken sandwiches
for two will cost you at least $40. I'd rather pick up a seven pound
roasting chicken for under $7 and at the same time roast a few spuds
to go with... fix a nice salad and with a couple decent drinkiepoos
I'd have two days great meals for two for say under $20.
Tonight's dinner is left overs from last night; ****ghetti n'
saw-seege w/homemade tomato sauce from the freezer. A good brand of
saw-seege (Gianelli) was on sale all last week so I stocked up with
ten 3 lb packages. Some major brand of pasta is always on sale,
Barilla was 99¢ a lb. Canned tomatoes are always on sale, in fact I
buy them by the case at BJs. I don't consider making a 16 qt pot of
sauce work... hardest labor is cranking the Swing-A-Way.
Sometimes I wonder where we're heading, wasn't twenty years ago pasta
cost 3 lb/$1, on sale 4 lbs/$1. I can remember when the local gin
mills served pasta and saw-seege to the regulars all they can eat for
free... draft beers were 5¢ and every 4th was on the house, you could
get a full belly and loaded for a buck.