View Single Post
  #80 (permalink)   Report Post  
Posted to rec.food.cooking
John Kuthe[_3_] John Kuthe[_3_] is offline
external usenet poster
 
Posts: 7,677
Default Got a favourite fruit?

On Monday, February 22, 2016 at 8:16:35 PM UTC-6, Bruce wrote:
> On Mon, 22 Feb 2016 18:07:48 -0800 (PST), John Kuthe
> > wrote:
>
> >On Monday, February 22, 2016 at 12:40:19 AM UTC-6, Bruce wrote:
> >> On Mon, 22 Feb 2016 16:26:14 +1100, Jeßus > wrote:
> >>
> >> >On Mon, 22 Feb 2016 11:24:17 +1100, Bruce > wrote:
> >> >
> >> >>On Sun, 21 Feb 2016 19:06:16 -0500, jmcquown >
> >> >>wrote:
> >> >>
> >> >>>I'd have to say pineapple. How about you?
> >> >>
> >> >>Mango.
> >> >
> >> >I know mangoes are nice, but having unlimited access to them as a kid
> >> >kinda ruined them for me. Same for barramundi.
> >>
> >> They're very expensive individually, but sometimes they sell a tray of
> >> 20 for $24 or so.
> >>
> >> --
> >> Bruce

> >
> >I only eat them individually, so that works for me. They go from perfectly ripe to crap in several days at room temp, as I keep them. So I tend to eat a lot of under ripe mangoes, but that's OK!! I also get some really GOOD ones too! :-)

>
> Most of the time, when we get a tray, some need to be eaten right away
> and others still need to ripen a bit. So that gives us about a week to
> eat them. Individually, they often cost 3 US dollar a piece here. I
> find that crazy expensive. What do you pay for 1?
>
> --
> Bruce


STL about a buck each. I think. I get mine at the Market in The Loop, the Delmar Loop STL. I see them in Schnucks too, but rarely buy them, unless Market in The Loop doesn't have them.

John Kuthe...