On 25/10/2015 3:55 PM, Dave Smith wrote:
> On 2015-10-25 2:37 PM, graham wrote:
>> Discovered "Bulk Barn" yesterday.
>> http://www.bulkbarn.ca/en-ca/index.html
>> It appears to be a Canadian company but I'm sure there must be US
>> equivalents.
>> It is a veritable Aladdin's Cave and the temptation to buy things you
>> might need is enormous. I stuck to what I will soon use: white choc
>> chips, gluten flour, sprouted whole-wheat flour (for recipes in
>> Reinhart's latest book) and pink peppercorns (for sprinkling in salads
>> and also making "honey-pink peppercorn madeleines).
>> However, I did give in and bought some Liquorice Allsorts!
>
> They are are a number of them in the Niagara area and I shop there a
> lot. You have to watch the prices because some things are really cheap
> there while others are not much of a bargain. It is a good place to buy
> steel cut oatmeal because they charge the same price per pound for it as
> they do for large flake or quick cooking. The Wheatlets are their
> version of Cream of Wheat but lacks the bran. I buy all my herbs and
> spices there and they are usually about 10% of the price we pay for
> pr-packaged stuff. I get my candied fruits for fruit cakes there.
I had been looking for a source for bulk pink peppercorns but until I
went to this store, I had only come across the grossly overpriced jars.
I would have bought dried fruit and nuts for baking but I had already
stocked up on those before going there. I compared prices and I will be
shopping there in the future for those things.
>
> The savings on things like flour depend on the quantities you buy. A
> pound of AP flour might compare favourably with the cost per pound for
> buying a small bag of flour, but it you do a lot of baking and use a lot
> of flour, buying large bags at the grocery store is usually a better deal.
Agreed there! I usually buy my bread flour from a wholesale outlet in
20kg bags for about $17. However, I'm trying to find a bulk source for
stone ground, heritage (Red Fife) whole wheat flour that can cost over
$8 *per kg*!!!!!!
The sprouted wheat flour was expensive but it is a very special product
and I want to try it as Reinhart raves about it.
>
> Given all the good stuff they have in their stores and the good prices
> on a lot of it, I am always a little disappointed to see that so many of
> the people I see there are loading up on candy.
There were some women there buying large quantities of candy. They were
probably buying for Halloween but it was difficult to squeeze past them.
Graham
--
November is "Sarcasm Month"!
Yeah, right!