View Single Post
  #11 (permalink)   Report Post  
Posted to rec.food.cooking
Paul M. Cook Paul M. Cook is offline
external usenet poster
 
Posts: 5,744
Default The Deli cashier


"Ed Pawlowski" > wrote in message
...
> On 7/19/2015 3:58 PM, Paul M. Cook wrote:
>> "Ed Pawlowski" > wrote in message
>> ...
>>> On 7/18/2015 2:11 PM, Paul M. Cook wrote:
>>>
>>>> A deli would sell by the piece. They also sell cold cuts by the slice.
>>>> You
>>>> probably cost that poor kid her job. Congrats.
>>>>
>>>
>>> By the slice? Never saw such a thing. You mean like ham is 12 cents a
>>> slice, turkey is 10 cents?

>>
>> Never heard of a of a scale, did you, Einstein?
>>
>>

>
> You said they sell it by the slice. If they use a scale, they are selling
> it by the pound. Learn the difference before you make snide remarks.


me: I will have 4 slices of the mortadella.

worker: Slices 4 cuts. Places it on the scale, dials the number for
mortadella. That will be 1.23 cents.

me: Thank you

> Bananas are usually sold by the pound too, but some places will sell by
> the individual piece. Like one banana for 75 cents versus 50 cents a
> pound.


What is trhe going rate for horse manure?



---
This email has been checked for viruses by Avast antivirus software.
https://www.avast.com/antivirus