View Single Post
  #200 (permalink)   Report Post  
Posted to rec.food.cooking
George[_1_] George[_1_] is offline
external usenet poster
 
Posts: 4,244
Default Do People Still Make Their Own Jams/Jellies?

On 7/28/2012 6:43 PM, Jim Elbrecht wrote:
> On Sat, 28 Jul 2012 10:33:36 -0700, sf > wrote:
>
>> On Sat, 28 Jul 2012 00:16:55 -0400, Ed Pawlowski > wrote:
>>
>>> Some stuff is best purchase from the farm stand, but tomatoes are not.
>>> With a $1 plant, I can get 10 pounds or more of tomatoes. The
>>> cheapest I've seen them is $2 a pound and often they are $4 a pound. A
>>> couple of plants are a good investment.

>>
>> Don't forget the cost of water in this day and age.

>
> Don't cry, but my water is $2.60/1000gallons. cheaper than I could
> pump it myself. Gotta love the northeast.


Depends where. We pay $26.25/thousand gallons. That is mostly because of
our water company called "american water". They were on a quest for
world domination in municipal water maybe 10 years ago and vastly
overpaid for our older water system.


>
>> I shouldn't
>> mention your labor and materials costs (there's more to it than buying
>> that plant), but I will.

>
> I got over the idea of growing or canning to save money. I do it so I
> can eat things I can't buy- for any price.
>
> Jim
>