View Single Post
  #198 (permalink)   Report Post  
Posted to rec.food.cooking
The Cook The Cook is offline
external usenet poster
 
Posts: 2,415
Default Do People Still Make Their Own Jams/Jellies?

On Sat, 28 Jul 2012 10:33:36 -0700, sf > wrote:

>On Sat, 28 Jul 2012 00:16:55 -0400, Ed Pawlowski > wrote:
>
>> Some stuff is best purchase from the farm stand, but tomatoes are not.
>> With a $1 plant, I can get 10 pounds or more of tomatoes. The
>> cheapest I've seen them is $2 a pound and often they are $4 a pound. A
>> couple of plants are a good investment.

>
>Don't forget the cost of water in this day and age. I shouldn't
>mention your labor and materials costs (there's more to it than buying
>that plant), but I will.


Depends on where you live and the amount of rain you get each year. We
live outside the city and have wells. This year we only watered a
couple of times before we started getting rain. It doesn't take long
to discover whether or not you should plant a garden.

If you live in a city you probably only have a few plants and are not
going to use hundreds of gallons of water on them in a season. Not as
much as many people spend on keeping grass green.
--
Susan N.

"Moral indignation is in most cases two percent moral,
48 percent indignation, and 50 percent envy."
Vittorio De Sica, Italian movie director (1901-1974)