In article >,
Sqwertz > wrote:
> On Sun, 30 Oct 2011 08:41:34 -0800, Judy Haffner wrote:
>
> > Yesterday I opened a can of Eagle Brand Sweetened Condensed Milk, as was
> > making slice & bake cookies that called for 1/8 cup of that type of
> > milk, and so now I have this 14 oz. can in the refrigerator, minus that
> > amount. It costs over $3 a can here now, so I hate to just throw it out,
[snip]
> I buy the 5oz cans of a store brand for $.53 to make my fudge. $3
> seems awfully steep.
My wife wants to move to Alaska. That's one of the reasons I wouldn't
want to move there. Everything, but especially food, is more expensive.
--
Dan Abel
Petaluma, California USA