Thread: Food prices
View Single Post
  #23 (permalink)   Report Post  
Posted to alt.food.diabetic
Jacquie Jacquie is offline
external usenet poster
 
Posts: 354
Default Food prices


"Tiger Lily" > wrote in message
...
> On 8/16/2011 11:20 PM, Ozgirl wrote:
>>
>>
>> "Tiger Lily" > wrote in message
>> ...
>>> On 8/15/2011 11:11 PM, Ozgirl wrote:
>>>>
>>>>
>>>> "Jacquie" > wrote in message
>>>> ...
>>>>>
>>>>> "Julie Bove" > wrote in message
>>>>> ...
>>>>>>
>>>>>> "Cheri" > wrote in message
>>>>>> ...
>>>>>>> "Julie Bove" > wrote in message
>>>>>>> ...
>>>>>>>> Okay I know this applies to everyone and not just diabetics. But
>>>>>>>> has anyone else noticed extreme changes in prices in the past few
>>>>>>>> months? One example. At Winco, I bought some Ragu Cheddar Cheese
>>>>>>>> Sauce for $1.48. Angela liked it so I bought another jar. Same
>>>>>>>> price. I won't buy it again because I got sick both times after
>>>>>>>> eating it. Not sure why.
>>>>>>>>
>>>>>>>> Anyway... I had noticed that the price of that had gone up a bit
>>>>>>>> maybe 2 or 3 weeks ago. We bought two jars of Ragu Alfredo Sauce at
>>>>>>>> that time and they were the same as the cheese sauce.
>>>>>>>>
>>>>>>>> And now today? $2.68 for the same stuff!
>>>>>>>>
>>>>>>>> I don't know if it's just the dairy or what. I bought some other
>>>>>>>> canned cheese sauce for nachos and I could have sworn when I first
>>>>>>>> bought it, it was just over a dollar a can. But now the price is
>>>>>>>> waaaay higher. I didn't buy any today or even go down that aisle so
>>>>>>>> I don't know what today's price was.
>>>>>>>>
>>>>>>>> I also noticed at Albertsons, their Shopper's Value chips (all
>>>>>>>> kinds) went from $1.50 a bag up to $1.78.
>>>>>>>>
>>>>>>>> Most of the time I don't really pay much mind to prices. I just buy
>>>>>>>> what I want. But we are having to tighten our belts since my
>>>>>>>> husband bought that new car. I have to make up for the payment
>>>>>>>> somewhere. And that means cutting back on food because pretty much
>>>>>>>> all of our other expenses are fixed. We don't take vacations, we
>>>>>>>> don't do a lot of fun stuff that would cost money. So I can't cut
>>>>>>>> back there.
>>>>>>>>
>>>>>>>> I did notice the first few times we went to Winco the prices were
>>>>>>>> so cheap I told Angela she could put whatever she wanted in the
>>>>>>>> shopping cart. And the last couple of times we went, I spent about
>>>>>>>> twice what I thought the total would be! Guess I really need to pay
>>>>>>>> attention to the prices from now on.
>>>>>>>>
>>>>>>>> The good thing is, QFC sent me a ton of coupons for their store and
>>>>>>>> several of them are for free things. So the next time we need
>>>>>>>> groceries, we will go there and just make do with what we can get.
>>>>>>>
>>>>>>> Yes, they've really jumped in CA. Ridiculous really. I'm really glad
>>>>>>> that I don't have children at home anymore, and wonder how some
>>>>>>> families are making it.
>>>>>>
>>>>>> I was watching what people bought today. I didn't see anyone buying
>>>>>> junk food and not a lot of meat. Mainly things like produce and giant
>>>>>> bags of tortillas.
>>>>>>
>>>>>> I got a paper in the mail today for free and reduced price lunches.
>>>>>> The paltry amount you would have to make to qualify for those is
>>>>>> certainly not enough to live off of here. But based on my SSDI alone
>>>>>> (for me and for Angela) we would qualify. Thankfully we have my
>>>>>> husband's income.
>>>>>>
>>>>>>
>>>>>>
>>>>> My Grandson is a Jr in High School and he was just telling me that his
>>>>> lunch is $6.00 a day... I had three teens at home at the same time in
>>>>> HS...we wouldn't have been able to afford it...they would have to have
>>>>> had PPJ every day...LOL. Luckily my Son and his wife make good
>>>>> money...they are his guardians until he graduates from school. His Mom
>>>>> lives here. My husband and I were just talking about how the cost of
>>>>> things have risen. We bought a filter for our fridge the other day, it
>>>>> was $50.00...a couple years ago we paid $25.00 for the same filter.
>>>>
>>>> For one kid, $6 a day isn't really a lot, compared to what it could
>>>> be -
>>>> say in sandwich shops etc. The most kids I have had at school at once
>>>> is
>>>> 4 and they had to take packed lunches always. If that $6 includes snack
>>>> and drinks and say bread and reasonable filling then it is probably not
>>>> far off being close to buying all the individual stuff at home just for
>>>> one. Presuming fairly good quality, nutritious food is given. Say
>>>> meats,
>>>> eggs, cheeses etc and salad plus fruit and the whatevers.
>>>>
>>>> How long does a fridge filter last? $50 seems extraordinarily over
>>>> priced.
>>>>
>>>>
>>> Jan
>>>
>>> teenlet gets that budget just for lunch
>>>
>>> subway costs $10 for lunch
>>>
>>> the pizza joint costs $4 for lunch if a group go together on a large
>>> *izza
>>>
>>> there is a Viet Sub shop that sells 6inch subs for $5 nearby, doesn't
>>> include beverage
>>>
>>> Wendy's, McD's and other crud, i mean hamburger and fries joints are
>>> nearby.......... the $6 allowance doesn't mean teenlet gets fries very
>>> often
>>>
>>> his new school????
>>> not a single thing in sight and he has to bus from one school to
>>> another mid-day meaning he has to bring his own lunches (he doesn't
>>> think so, i'll let him go hungry until peer pressure or hunger takes
>>> him over, silly kid)

>>
>> I am so glad for our canteen style eateries at school. If and when we
>> need them.

>
> teenlet had that in Jr high (life saver as at the time he wouldn't eat
> anything we made or bought for him)
>
> old HS, well established area, fast food joints poliferated as the school
> existed there
>
> new HS??? being finished, teachers and staff spending summer vacation
> moving over there (unpaid time, you can set up what you want/need, nice
> employer eh?) and all in a relatively new area of town
>
> then, as soon as am classes are over, he needs to traverse back across
> town to the vocational school (he was in mechanics, but after 2 years of
> mechanics, they no longer provide that grade 12 option............. a
> grade 12 course he NEEDED for grad!!!!!!!!!!!!!!!! growl........... so now
> he has to take 2 years of vocational welding to get his
> graduation.............. the school doesn't give a hoot if this is what he
> wants to do, they only care that they now offer a,b,c and nor more x,y,z
> for him to use for grade 12.................... why were we NOT TOLD THIS
> WHEN HE CHOSE HIS GRADE 10 OPTIONS?????????? (deep breath
> kate)........... so teenlet has not particular direction, they blew it on
> assisting him with Language Arts which he could have been very good
> in............. he needs that grade 12 metric level for university and
> won't have it (path of least resistance for the teachers, heaven forbid
> they have to TEACH a student who doesn't intuitively 'get it')
>
> i'm in tears............ teenlet has no idea what he wants to do..........
> fortunately he has a few $ towards his education under a savings plan the
> fed gov't came up with
>
>
>
> i just want him to be happy
>
> kate
>

I guarantee you that the majority of kids his age don't really have a clue
of what they want to do. Most college kids don't even pick their major until
they are Sophomores or Jrs. My Grandson is a Jr in High School and has just
started to talk about what he might want to do in the future. He pulled his
shoulder in PE one day and had to go to PT for 6 weeks...he really liked
what the PT's did and all of a sudden wants to be a PT. My DIL's brother is
in College and always thought he would be a business major...now has changed
his mind, he wants to be a paramedic. My Husband teaches in the Vocational
Tech part of the Community College they always have a lot of students. I
think your son will be fine..after all he has you for a Mom