"Malcom "Mal" Reynolds" > wrote in message
...
> In article >, "Julie Bove"
> >
> wrote:
>
>
>
>> You said that Costco sold 6 bags per pack.
>
> And when you posted your costco link I corrected myself and gave you
> cudos,
> remember. None-the-less, the costco pre-sliced bags still come out to the
> same
> price per pound. Now if you wanted to make that comparison per bag it
> would be
> 1.08 per bag, but I still stand by my analysis of 2.86 per pound
>
I'm not disputing that. I'm disputing that is is three times the price of
plain apples. It simply isn't.
>
> That's wrong! It's 8 bags per
>> pack. I do not know what Gala apples normally sell for per pound but
>> here is
>> a link to the 12 pack sold at Costco.
>>
>> http://www.costco.com/Browse/Product...D_115&Ne=40000
>>
>> 00&eCat=BD_115%7C6223%7C6387&N=4028405&Mo=36&No=19 &Nr=P_CatalogName:BD_115&cat
>> =6387&Ns=P_Price%7C1%7C%7CP_SignDesc1&lang=en-US&Sp=C&topnav=bd
>>
>> It does not say how many pounds. Nor does it say that they are organic.
>> And
>> organic usually costs more. Right?
>
> more often than not, but not always
>
>> Their Gala apples are not sold per pound but per apple. They are $1
>> each.
>> That's more than the price at Costco and I'd be willing to bet they are
>> smaller apples. They do have smaller apples still for 90 cents each.
>> They do
>> sell them in a 3 pound bag.
>
> I can buy three pound bags of most fruits at 99cent store
Well maybe you can but that is unheard of here! We don't have any 99 cent
stores and the few dollar stores we do have do not sell any produce at all.
>
>
> Those would be the smaller apples. And they are
>> $1.46 per pound. But I usually don't like to buy the apples that way
>> because
>> there is always at least one rotten one in there.
>
> always is a strong word...and they are returnable
I wouldn't return something like that. And they wouldn't have to take it
back. How could I prove that the apple I was returning came from that bag?
Keep in mind it costs a lot of gas money to drive to a store. And the
stores I usually shop at are at least 6 miles from my house. Just not
feasible.
>
>
>>
>> Moving on to their sliced apples.
>>
>> http://shop.safeway.com/superstore/
>>
>> Those are $3.43 per pound with my card but I have a coupon for $1.00 off,
>> making them $2.43 per pound. Hardly the triple the price that had been
>> mentioned here.
>
> The fact that you have coupons is irrelevant. But the fact is that I've
> never
> seen a safeway coupon to reduce the per pound price of loose fruit/vegies.
> Given
> that, at 2.43 per pound they are still 2.43 times more expensive than the
> apples
> I can buy at the farmers market (and it's just as valid for me to use
> farmers
> market as it is for you to use coupons)
No. It's very relevant because it comes out to the price I pay. I just
used a coupon about a month ago for a pound of free bananas if I bought any
sized bottle of Evian water. I had some other coupons (didn't use them and
they expired) for free produce or eggs if I bought bacon. I didn't need any
bacon so wasn't able to use the coupons before they expired. Yes, I could
have bought the bacon and stuck it in the freezer. But since we don't eat a
lot of bacon I opted not to do that.
Whether or not *you* use farmer's markets is not relevant to what *I* pay
for apples. There are a couple of farmer's markets near here. One never
has any produce. Just flowers, hotdogs and a bunch of other stuff I don't
need. The other sells heirloom type produce at overly inflated prices. No
need for stuff like that here since many of the grocery stores already sell
it. Believe me the farmer's market here is not the place to get good deals.
>
>
>>
>> But now that I have discovered the cheap apples at Winco, that is where I
>> usually purchase them. I did not buy any this last week because Angela
>> wanted pears and kiwis instead.
>>
>> I only bought the Red Delicious apples at Target because I needed to add
>> a
>> few more dollars to my order in order to use their $7.00 coupon. The
>> apples
>> were a good deal and Angela used to like them. So I thought she might
>> try
>> them again.
>>
>> And anyway... With our food allergies and other restrictions, there are
>> very
>> few prepared foods I can buy. So when I find something we can eat, I
>> will
>> probably buy it.
>
> All the more reason to not buy prepared foods and take charge of your diet
> by
> cooking it yourself
Well, no. As I said... If I can find something we can eat, we want it and
we can afford it then why not buy it?