Sticker shock at the store again!
"Malcom "Mal" Reynolds" > wrote in message
...
> In article >, "Julie Bove"
> >
> wrote:
>
>> "Malcom "Mal" Reynolds" > wrote in message
>> ...
>> > In article >, "Julie Bove"
>> > > wrote:
>> >
>> >>
>> >> Oh she can but then we have to wash the slicer and I don't like to do
>> >> that. It gets all sticky. And then there are the cores and seeds that
>> >> have to be put in the green bin. Of course with a whole apple this is
>> >> a
>> >> problem too. But no stickiness to get all over things. I would much
>> >> rather buy them sliced. They are very cheap at Costco and Winco.
>> >
>> > Yet another moan on how terrible life is. I wonder if you use dishes
>> > and
>> > tableware, after all they get dirty, sticky and otherwise messy.
>> >
>> We don't tend to eat sticky foods for dinner.
>
> How is an apple that you slice less sticky than an apple that was
> pre-sliced?
>
>
> Maybe you do. But we don't.
>> And yes, I do have a dishwasher and *gasp* I have even had the plumbing
>> fixed
>> so I can use it again! I just freaking don't like cutting up apples and
>> no
>> one in my house likes to either. If you've got a problem with that I
>> guess
>> that is pretty damned pathetic.
>>
>> > Is it no wonder that you have financial problems when your willing to
>> > pay
>> > over three times the price for a food that has additional preservation
>> > techniques. Makes me wonder if you've ever considered the effect they
>> > are
>> > having on DD
>>
>> Liar! I don't happen to have a bag of the apples from Winco now but I
>> believe the cost was $3.33 for sliced apples. It's a huge as in
>> industrial
>> sized bag. Lasts us a good two weeks usually. You can buy about three
>> whole
>> apples here for that price. I guarantee you that not only are there more
>> than three apples in that bag there are probably at least 12 apples in
>> that
>> bag. Not expensive at all.
>
> At costco, the pre-sliced apples are 6 8oz packages for about 7.95 which
> works
> out to about 2.65 per pound which is at least 2.5 times the cost of whole
> apples. If you are getting bags that contain the equivalent of 12 apples,
> which
> is highly doubtful, that's about 50cents per pound which is highly
> doubtful
There are more than 6 packs of apples in the Costco package. And apparently
you don't shop at Winco. Oh and I see you ignored where I proved you wrong
about the Shasta.
|