Salt.....the industry and food manufacturers are pushing back against the "lower the salt" forces.
In article >,
"Ed Pawlowski" > wrote:
> "Steve Freides" > wrote
> >
> > I guess it depends on a lot of things, among them what sort of prepared
> > foods you're talking about. There are certainly some cheap things out
> > there. But in my part of the world, the difference between buying frozen,
> > breaded fish and going to the seafood store and/or Whole Foods and buying
> > fresh is considerable - just one example.
> >
> > -S-
>
> So you pay $5 a pound for breadcrumbs that you can make yourself for
> pennies. Yes, some prepared stuff does sell cheap because of the economy of
> mass production, but it is often lower quality. Reading the ingredient
> list is often like reading the inventory of a chemical plant. Canned fruit
> is OK when that is all that is available, but a fresh peach is far superior
> in flavor.
>
> Most people could cut their food bill by 25% or more if they took the time
> to prepare fresh foods and do a little extra work. Like buying a whole pork
> loin for $1.99 instead of thin sliced pork in the meat case for $4.99.
> Grating their own cheese.
Fortunately for me, 2 lb. bags of shredded cheese are the same price as
whole 2 lb. block cheese. But, I do buy the store brand... I freeze it.
If it was not, I'd shred my own with that rotary grater I have. It's
fast!
--
Peace! Om
Web Albums: <http://picasaweb.google.com/OMPOmelet>
*Only Irish *coffee provides in a single glass all four *essential food groups: alcohol, caffeine, sugar *and fat. --Alex Levine
|