Grocery Stores Stop Accepting Checks...
On Sun, 27 Sep 2009 13:14:28 -0400, "Ed Pawlowski" >
wrote:
>
>"blake murphy" > wrote in message
>>
>> exactly. i don't think the method really matters if you're dealing with
>> poky people.
>>
>
>This morning we went to a local farm store. One lady wanted her items
>weighed and costed before he made her decision. Small tomato was 34¢. small
>cucumber was 18¢, etc. This was not a case of having to be sure she had
>enough money as she paid with a $10 bill on the less than a dollar bag of
>produce.
>
Last I looked only pickling cukes sold by weight, kirbys were about a
buck a pound... regular salad cukes cost more than a dollar each, and
not all that good, was a poor season. For 18¢ it musta been a very
tiny kirby. And tomatoes too are all well over a dollar a pound, a
tiny container of grape tomatoes cost $2.49... same for those on the
stem, and a small container of cherry tomatoes too. I think for 34¢
all I'd get is a slice of tomato. So for 52¢ she's got a great salad!
LOL
I don't think I can make a decent salad for four for under $10, in
fact I know I can't... not even if I have a good crop of home grown
veggies, because those can easily cost triple store bought... anyone
tells you that a garden saves money never tried... I can get much
fresher but at a much higher cost.
Sm. head iceberg - $1.99
Sm. head looseleaf - $1.69
Bell pepper, one ea. grn/red - $3
Cuke - one/$1
Celery/sliced - 3 stalks/30¢
Carrot curls - 1 med. 10¢
Grape tomatoes - 1 cont./$2.49
Scallions - 0ne bunch/89¢
Garbanzos - 1 can/$1.19
Parsley - home grown/free
Total - $12.65
No fancy schmancy ingredients, and don't even have dressing yet...
1 cup of homemade vinaigrette/$1~~ probably much more with good olive
oil, fancy wine vinegar, and quality herbs/spices.
Now I'm up to $13.65... and typically I'd grate in like a cup of good
parm, dice in a cup of pepperoni/genoa salami, and a cup of decent
cheese... perhaps a half dozen hard cooked eggs, sliced... that'll add
at least another $5... probably much more, and if I toss in a bunch of
good olives. Add a decent loaf of bread ($4), a stick of butter
(75¢). Got a pretty good lunch serves four for a bit over $5 each.
But now we need beverages, can easily double the cost.
|