OT R U cutting back
Christine Dabney > wrote:
>(Steve Pope) wrote:
>> Some things I like to buy
>>do not pass this test (e.g. 8 ounces of hummus for $2.49 does
>>not add up).
>This is an instance where you can change your mindset and ways of
>doing things, and make the hummus yourself at home. For probably much
>less than you pay for ready made, and probably much better.
This is true. I've never made hummus, because I consider store-bought
hummus a convenience food. The TJ's organic hummus is really
quite good, and I doubt I could make it turn out any better,
and I have a real potential barrier to doing anything requiring
using (and therefore cleaning) the food processor.
I am however perfectly happy to boil up some garbanozo's
and eat a bowl of them instead.
Steve
|