Prices
On Fri, 22 Aug 2008 12:21:35 -0400, "jmcquown" >
wrote:
>I agree. Even before the jacked up fuel prices it didn't make sense to me
>to drive all over town to save a few pennies here and there. Gas still
>costs more than that 25 or 50 cents a gallon. And yes, most (not all) sale
>items are things I don't buy anyway. I don't need (for example) three boxes
>of cake mix for a dollar. I'm not exactly in the market for a pumpkin pie,
>either, but apparently I can save up to $3.30 if I buy one from the local
>Publix bakery right now for only $4.29! LOL
>
>Jill
I do buy sale items, especially when the prices are really great. Like
a week or two ago..when the new Mexican megamart here in town had
boneless, skinless chicken breasts on sale for like $1.59/pound.
I use enough of those to warrant buying in bulk...I got several
packages, and now if I want to fix something using those, I just go
shopping in my freezer, for a significant savings.
If it is just a few pennies, then I debate the value of driving to the
specific store to pick it up. But that sale was a significant price
drop from most places..so it made sense to me to buy a few packages.
Christine
|