Unit pricing come-ons
Arri London wrote:
>
> blake murphy wrote:
> >
> > On Sun, 13 Apr 2008 00:09:18 -0400, T >
> > wrote:
> > >
> > >I do know how to calculate the unit vs. item pricing. It's funny,
> > >someone asked me why I was studying something on a shelf and I explained
> > >the unit pricing made the larger size more economical than the smaller
> > >size. It was like a lightbuld went off over someones head.
> >
> > the chain groceries in my area (md) are pretty good about providing
> > unit pricing (i.e. cost per ounce, etc.). i don't think it's mandated
> > by law, but they have found it to be good for customer relations.
> >
> > but it does **** me off that a lot of specialty items (your
> > gourmet-type stuff) aren't marked on the shelf. there are two u.p.c.
> > scanners available to customers in the supermarket i shop at (giant),
> > one of which actually works, but it's a nuisance.
>
> We keep credit-card sized calculators in our wallets. No unit pricing on
> the shelf isn't a problem; just calculate your own.
>
> With various 'sale' or 'special' pricings, which aren't always reflected
> in the unit pricing on the shelves, need that extra step to work out
> what is actually cheaper on the day.
The supermarkets I shop at normally have the unit price included on the
printed sale price stickers that are placed over the normal pricing
label for the duration of the sale. The sale sticker also normally
includes the start and end dates for the sale as well.
|